7 Yaz Meyvesi ve Sağlığımıza Faydaları

Yılın her ayında sağlıklı beslenme alışkanlığı olan bir kişi birçok hastalıklara karşı kendini koruyabilir. Ayrıca kontrolsüz kilo alımı, bağışıklık sisteminin güçlü olması, metabolizmanın hızlı çalışması gibi olumlu etkenler de sağlıklı beslenme ile sağlanabilir. Bu beslenme şeklinin başlıca şartı sebze ve meyvelere ağırlık vermektir.

Kış mevsiminin olduğu gibi yaz aylarının da kendine özgü meyveleri vardır. Bu yazıda 7 yaz meyvesinden ve sağlık açısından faydalarından bahsedilmiştir. Diyetisyen kontrolünde uygulanan programlarda da sıkça yer bulan bu meyvelerin bilinmeyen faydaları sağlığı olumlu etkiler.

  • Karpuz

Karpuzun faydaları arasında kalp, damar ve kemik sağlığını desteklemesi ve koruması, kan basıncını düzenlemesi, içeriğindeki A vitamini ile sağlığa yararlı olması, kilo verimine yardımcı olması, erken yaşlanmanın önüne geçmesi, yağ yakımını hızlandırması, idrar söktürücü olması sıralanabilir.

  • Kiraz

Sevilen yaz meyvelerinden olan kiraz güçlü bir antioksidandır. İçeriğinde A vitamini, C vitamini, lif, kalsiyum, demir ve protein bulunur. İltihabı önlemesi, uykusuzluk sorununa iyi gelerek sağlıklı uykuyu desteklemesi, kas ağrılarını azaltması, zayıflamaya yardımcı etkisinin olması, kan basıncını düzenlemesi kirazın faydaları olarak sayılabilir.

  • Çilek

Yaz mevsiminin sevilen meyvesi çilek sağlık için birçok yarar sağlar. Çileğin faydaları denince akla kolesterol dengesini sağlaması, içeriğinde barındırdığı mineraller ve vitaminler ile vücut direncini artırması, C vitamini deposu olması, damar ve kalp sağlığını koruması, diyabet rahatsızlığının tedavisine destek vermesi olarak sıralanır.

  • Vişne

Prostat ve kolon kanseri tedavisine verdiği destekle adından söz ettiren vişnenin faydaları ayrıca diyabete iyi gelmesi, yağları eritmeye yardımcı olması, içeriğindeki melatonin ile uyku düzeninde olumlu etkilerinin olması, kalp ve damar sağlığını koruması, vücudu toksinlerden arındırması, antioksidan özelliğinin olması şeklinde belirtilebilir.

  • Erik

Doğal kolesterol ilacı olarak adı geçen eriğin faydaları pek çoktur. Kansere karşı korucuyu etkisi, kan şekerini dengelemeye yardımcı olması, zayıflamaya olumlu etkisinin bulunması, bağışıklığı güçlendirmesi, kabızlık sorununa çare olması bunlardan bazılarıdır.

  • Şeftali

Şeftali yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerindendir. Şeftalinin faydaları içeriğindeki mineraller ve vitaminlerden gelir. Diyetisyen önerileri arasında da yer bulan şeftali hazımsızlığa ve mide sağlığına iyi gelir. Bağırsak kurtlarında olumlu etki eder, yaşlanmayı geciktirir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Ağız kokusunu engeller. Ayrıca içeriğindeki bioflavonoid sayesinde kanserli hücre oluşumunu engellediği söylenir.

  • Kayısı

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlaması ve kabızlığa iyi gelmesiyle bilinen kayısının faydaları arasında kemik yapısını güçlendirmesi, sindirim sistemini desteklemesi de vardır. Kayısı potasyum deposudur. Ayrıca A ve C vitaminleri açısından da zengindir.

Önceki İçerikHep Duyduğunuz Kinoanın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerik8 Yaz Sebzesi ve Sağlığımıza Faydaları