Anne Sütünü Artıran Besinler

Emzirme döneminde anneler anne sütünün kalitesini ve miktarını artıran besinleri tüketerek bebeklerini daha güzel besleyebilirler. Genelde anneler “Sütüm yetmiyor.” ya da “Sütüm yetersiz kalıyor.” diye yakınırlar. Bebeğin ihtiyacı olan anne sütünü artıran bazı yiyecekler vardır. Süt yapan yiyecekler ve içecekler ile anneler daha iyi beslenerek bebeklerine faydalı olabilirler.

Emzirme döneminde anneler sütü azaltan besinlerden uzak durarak ve anne sütünü artıran gıdaları alarak bebeklerine yeterli miktarda süt verebilirler. Bu konuda Beslenme ve Diyet Uzmanından anne sütünü artıran besinleri öğrenebilir, kendinize uygun beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Aşağıdaki anne sütünü artıran gıdalar tavsiye niteliği taşıyıp, beslenme programlarının ise kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

  • Rezene

Geçmiş yıllardan günümüze kadar en etkili anne sütünü artıran besinler arasında rezene yer almaktadır. Rezenenin içerisindeki anethol, photoanethole ve dianethole sayesinde anne sütü için önemli olan ve artmasını sağlayan östrojen ve proklatin hormonlarının üretilmesine katkı sağlamaktadır.

Humana rezene çayı hazır olarak eczanelerde, kurutulmuş rezene otları ise aktarlarda satılmaktadır.

  • Dereotu

Anne sütü için gerekli hormonal desteği sağlayan dereotu doğal olarak salatalarda tüketilebilir.

  • Kimyon

Demir bakımından zengin olan kimyon doğum sonrasında annenin ayağa kalkması ve hemen güçlenmesi için tercih edilirken aynı zamanda gaz çıkarmada da yardımcı olmaktadır.

  • Fesleğen

Sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olan fesleğen içerisinde K vitamini bulunup, sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Fesleğen yemeklerin içerisine atılabilir ya da çay olarak tıpkı rezene gibi tüketilebilir.

  • Yeşil Sebzeler

İçerisinde vitamin ve mineral bulunan yeşil yapraklı sebzeleri hem sağlık için hem de bebeğinizin sütünü artırmak ve onun sağlıklı olması için yemelisiniz. Yeşil sebzeler laktasyonu artırmaktadır. Vücudu güçlü tutan yeşil sebzeler sindirim konusunda da oldukça destek olmaktadır.

  • Yulaf

İçerisinde demir ve kalsiyum bulunan yulaf besin lifi açısından oldukça faydalıdır. Anne sütünü artıran yulaf püre olarak yenilebilir. İçerisinde süt, meyve ya da fındık katarak besin değerini artırabilirsiniz.

Not: Anne sütünü artıran besinler olarak yazılanlar tavsiye niteliği taşımaktadır. Kronik, alerjik ya da önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin Beslenme ve Diyet Uzmanına danışmadan bilinçsiz tüketim yapmamalıdır.

Önceki İçerikNasıl Beslenmeliyiz?
Sonraki İçerikBağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler