B12 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

B12 vitamin eksikliği sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede tedavi edilmezse farklı hastalıklara neden olabilir ve vücuda geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar verebilir. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de kendinde, B12 vitamini eksikliğinin belirtileri fark eden kişiler hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmalı ve doktorun yönlendirmesi dahilinde tedaviye başlaması gerekir.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini içerek besinler: Sakakat, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, yumurta, balık vb…

B12 vitamini beyin ve sinir sistemini doğrudan etkiler ve bu organların çalışmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin de yapımında büyük fayda sağlar. Diğer vitaminlerde olduğu gibi b12 vitamini de vücutta üretilen bir vitamin değildir. Bu nedenle gıda yardımıyla dışarıdan alınması zorunludur.

B12 Vitamini Eksikliğine Yol Açan Faktörler

B12 vitamin eksikliğine yol açan en büyük unsur yanlış beslenmeden kaynaklanır. Yanlış beslenme olarak anlatılmak istenen ise B12 vitaminini içeren besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesidir. B12 vitamini özellikle, et, ciğer, peynir, yoğurt ve balık gibi besinlerde bulunur. Bu nedenle bu besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir.

Meyve, sebze, baklagiller ve tahıllarda b12 vitamini bulunmaz. Bu şekilde beslenme programı yapmak vücudun vitamin eksikliği yaşamasına neden olur. Bunun yanında et ürünlerinde bulunan vitamin miktarında da değişlikler görülebilir. Örneğin; tavuk etinde bulunan b12 vitamin oranın kırmızı ette bulunana göre daha az orandadır. Ayrıca kırmızı et yerine sadece beyaz tüketmekte b12 vitamin eksikliğine neden olabilir. Ancak bazı durumlarda her ne kadar vitamin besinlerden vücuda alınsa da yine de vitamin eksiliği görülebilir. Bunun nedeni ise; pernisyöz anemi, antrofit gastrit, çölyak hastalığı, crohn hastalığı, geçirilen mide operasyonları, alkol kullanımının fazla olması, yaş ilerlemesi ve kullanılan ilaçlardır. B12 vitamini eksikliğinin belirtilerini anlamak için vücutta ne gibi belirtiler verdiğini bilmek gerekir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri vücutta farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin; sinir sistemi ve kansızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

B12 vitamini eksikliğinin genel belirtileri ise;

  • Devamlı olarak halsizlik ve yorgunluk,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Nefes nefese kalma,
  • Cildin soluk renkte olması,
  • İştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı sorunları,
  • Algı ve görme bozuklukları,
  • Kulak çınlaması,
  • Depresyon ve gerginlik,
  • Dizde şişkinlik ve kızarıklık meydana gelmesi.

Merak Edenler için: Vitamin Eksikliğinde Neler Olur? Hangi Besinlerde Bulunurlar?

Önceki İçerikNeden Kilo Veremiyorum?
Sonraki İçerikPrebiyotik ve Probiyotikler