Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Beslenme, her bireyin hayatı boyunca sürdürmesi gereken bir zorunluluktur. İnsan, büyümek, gelişmek ve yaşamsal aktivitelerini yerine getirebilmek gibi birçok sebep için beslenmeye ihtiyaç duyar.

Hayat kalitemizi yükseltmek istiyorsak beslenme tek başına yeterli olmayacaktır. Yani beslenmek ve sağlıklı beslenmek arasında ince bir çizgi olduğu unutulmamalıdır. Bunun içindir ki Beslenme ve Sağlıklı Yaşam bizler için araç değil amaç olmalıdır.

Sağlıklı beslenme bizi daima öteye götüren bir adım olacaktır. Fakat bu karın doyurmak anlamına gelmemektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oran, doğru besinler ve doğru zamanı kullanmak Beslenme ve Sağlıklı Yaşam için anahtar olacaktır.

Günümüzde internet kullanımının da bize sunduğu olanaklar sayesinde kolaylıkla ulaşabileceğimiz öneriler, beslenme reçeteleri ve beslenme-diyet klinikleri gibi birçok kaynağı kullanarak Beslenme ve Sağlıklı Yaşam hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu yolla kendimize bir yol haritası çıkarabiliriz. Sadece yaşamak için beslenmemeliyiz. Hem fiziksel hem ruhsal olarak tam bir sağlık, kaliteli, uzun yıllar süren bir hayat istiyorsak sağlıklı beslenme yaşam felsefemiz olmalıdır. Beslenme ve Sağlıklı Yaşamın sevdiklerimizle geçireceğimiz mutlu ve uzun bir ömür için çok önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır.

Günümüzde fast food diye adlandırılan ve ne yazık ki özellikle gençler ve çocuklar üzerinde çok etkili olan yemek yeme alışkanlığı Beslenme ve Sağlıklı Yaşamın en önemli düşmanlardandır.

Öyle ki beslenme koşusunda başlangıçta hangi ağaçları dikersek bitiş noktasında o meyveleri toplarız. Özellikle çocuklukta başlayan yanlış beslenme şekilleri ilerleyen yaşlarda düzeltilmesi çok daha güç olmakla birlikte bu sebep ne yazık ki birçok hastalığa da neden olmaktadır.

Sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için, başka farklı bir değişle hayat kalitemizi yükseltmekte; beslenme düzenimiz, beslenme şeklimiz en önemli sebeplerdendir. Doğru şekilde yapılan beslenme, düzenli yapılan spor, fiziksel aktiviteler yalnızca fiziksel hayatımızı değil ruhsal yaşantımızı da düzene sokacaktır. Ruhsal ve bedensel olarak tam bir iyilik hali beraberinde mutluluğu da getirecektir.
Sağlıkla ilgili birçok sorunda ne yöne gidersek gidelim sonunun beslenmedeki yanlışlıklara çıktığını görmekteyiz. Tüm bu nedenlerden dolayı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam birbirini tamamlamaktadır. Kaliteli ve sağlıklı bir hayat için, birey olarak ve özellikle gelecek nesillerimiz için çocuklarımızla sağlıklı beslenmeyi hayat felsefesi haline getirmeliyiz.

Önceki İçerikYanlış Beslenme Alışkanlıkları
Sonraki İçerikHamilelikte Egzersizin ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi