Çocuklarda Beslenme Eğitimi ve Diyet Programları

Çocuklarda Beslenme Eğitimi ve Diyet Programları
Çocuklarda Beslenme Eğitimi ve Diyet Programları

Sağlıklı bir toplumun oluşabilmesi için bebeklik döneminden itibaren bir bireyin fiziksel ve ruhsal olarak sağlığına özel gösterilmesi yolundan geçmektedir. Çocukların anne karnından itibaren başlamasıyla sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi, sağlıklı bir yetişkinin olabilmeleri açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çocukların karakterlerinde okul öncesindeki dönemde şekillenmeye başlamasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarının da bu dönem içerisinde kazandırılması gerekmektedir.

Küçük yaş grubundaki çocukların beslenme alışkanlığında kendisine sunulmakta olan yiyeceklerle birlikte şekillenmektedir. Fakat bu durum okul dönemine kadar başarılabilecek bir durumdur. Diyetisyen kontrolünde olmasıyla birlikte çocuklarda beslenme eğitimi ve diyet programının okul öncesindeki dönemde olan çocuklarda ve okul çağındaki çocuklara yönelik hazırlanmaktadır. Çocukların ebeveynlerinin beslenme alışkanlıklarından etkilenmesinden kaynaklı olarak onların taklit etmektedir.

Okul öncesi çağıda olan çocukların gelişimi daha hızlı şekilde ilerlemesinden dolayı yeterli ve gerekli besin alması olmaları da oldukça önemlidir. Bu yaş grubundaki çocuklarda diş, kemik, beyin ve kas yapısı ve tüm organların gelişimi açısından içeriğinin yüksek besin değerlerine sahip olan besinlerin tüketimi önerilmektedir. Bu dönemde çocuklarda görülen genel olarak beslenme problemlerinden biri de iştahsızlıktır. Fakat bu yaş grubunda kazanılan beslenme alışkanlıklarıyla birlikte hayatın ileriki dönemlerinde de etki göstermektedir. Bu nedenle uygulanan beslenme programlarıyla birlikte çocukların doğru şekilde beslenmelerini sağlamak anne ve babaların görevidir.

Okul dönemine gelen çocuklar zamanla topluma dahil olmayı ve aileden uzaklaşmaya da başlamaktadırlar. Bu yaşa kadar beslenme alışkanlıklarının düzenli bir hale gelmesiyle birlikte çocuklar ergenlik dönemiyle de birlikte sağlıksız beslenmeye karşı meyilli olmaktadırlar. Çocukluk ve çocukluktan yetişkinlik dönemine geçiş olarak adlandırılan ergenlik dönemi içinde büyüme ve gelişim aksamalarının yaşanmasıyla birlikte ileriki yaşlarda da önemli sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu sorunların yaşanmaması açısından sizlere uygun olacak programlar için destek alınmalı ve kişiye özel beslenme ve diyet programlarıyla birlikte çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlamanız mümkün olacaktır. Konuyla alakalı olarak detaylı bir bilgi alabilmek adına bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki İçerikOnline Diyetisyen
Sonraki İçerikZayıflamaya Yönelik Beslenme Programı