Çörekotu

0
22
  • Kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcıdır. Aynı zamanda kalp hastalıklarında önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyona karşı koruyucudur.
  • Bileşenlerden biri olan timokinon maddesi antioksidan görevi görmektedir.
  • Genetik mutasyonları önleme ve hücre hasarını önlemede faydalı olduğu düşünülmektedir.
  • Bilişsel işlev üzerinde yararlı etkileri olabileceği düşünülmektedir. Hafızayı güçlendirmek ve odaklanma yeteneğini arttırmak için kullanılabilir.
  • Çörek otu, tip-2 diyabet hastası olan kişilerde, insülin direnci ve kan şekeri seviyelerini azaltmak için kullanılabilir.
  • Çörek otunu tane olarak tüketmek istiyorsanız taze taze öğüterek salatalarınıza, yoğurdun içerisine, tam tahıl, yulaf ya da kepek unundan hazırladığınız sağlıklı hamur işi tariflerine ilave edebilirsiniz.
Diyetisyen Deniz Zünbülcan, İzmir’de doğdu. Ege üniversitesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul Fatih Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, özel merkez ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladı. TRT, TRT Haber, Kanal D, İHA, Sabah gazetesi, Milliyet Pembenar, Ege Türk Tv, Manisa Medya Tv başta olmak üzere birçok yerel-ulusal yazılı, görsel ve işitsel medyada yer alıyor. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda, düzenlenen festivallerde çeşitli konularda eğitimler veriyor.

Faydalı Bilgiler

Randevunuzu Oluşturun

Pratik bir şekilde ilk randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Önceki İçerikBiberiye
Sonraki İçerikAnanas

Görüşlerinizi Bizimle Paylaş, Sormak İstediklerini Sor:

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =