Demir ve Liften Zengin Dutun Faydaları Nelerdir?

Dut, ılıman iklimleri seven, yaz mevsiminin sevilen meyveleri arasında yer alır. Tatlı bir meyve olup, su bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda sağlıklı yaz meyveleri arasında yer alır. İçeriğinde B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, A vitamini, protein, yağ, malik asit, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, karoten ve antosiyanin bulunur.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Antioksidan içeriği yüksek olan dur, taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak ya da pekmezi yapılarak da tüketilmektedir. Ancak yeterli miktarda tüketilmelidir.

İçeriğinde vitamin ve minerallerden dolayı çok sayıda hastalığın tedavi sürecinde ve cilt bakımı için faydalı olup, antioksidanlar sayesinde kansere yakalanma riskini düşürmektedir. Kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olan dut, kan pıhtılaşmasının önüne geçer, kansızlığın giderilmesine yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, karaciğer ve böbreklerde meydana gelen toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ani hava değişikliklerinde meydana gelen soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine de yardımcı olan dut, sindirim sağlığını iyileştirmeye, kolesterolü düşürmeye, kalp sağlığını korumaya, bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olur.

Dut, demir açısından zengin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Aynı zamanda içeriğinde potasyum sayesinde kan damarlarını sağlıklı tutar, tansiyonu düşürmeye yardım eder. Ancak tansiyonu düşürüyor ya da kan hücrelerinin üretimini artırıyor diye de dut tüketimini abartmamak gerekir.

Dut hem çözünür hem de çözünmez lif için çok ideal bir besindir. Çözünür lifler kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Çözünmeyen lifler ise sağlıklı sindirim sistemi için gereklidir. 1 porsiyon dutta günlük lif ihtiyacının yaklaşık %20’si bulunmaktadır.

Dutun Zararları Var mı?

Dutun özelliklerinden biri karbonhidrat emilimini engellemektir. Potasyum açısından zengin olduğundan dolayı, böbrek hastaları ve safra kesesi sorunları olan kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Böbrek hastalığı ve safra kesesi sorunları olanların doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekir.

Önceki İçerikKurban Bayramı Yaklaşıyor! Eti Nasıl Tüketmelisiniz?
Sonraki İçerikTurpun Faydaları ve Diyette Turp Tüketimi