Diyabet ve Beslenme

Diyabet, halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı, günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Diyabet hastalığının tedavisinde kan şekerini dengede tutabilmek, kontrol altına alabilmek adına sağlıklı beslenme programlarının uygulanması gereklidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme koşullarına ayak uyduran diyabet hastaları, hastalığının semptomlarını en aza indirgeyebilmektedir. Fakat aksine yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ise hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla diyabetin tehlikeli ve çirkin yüzü ile karşı karşıya kalmamak adına uygulanan beslenme programına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Diyabette Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Diyabette beslenme, neredeyse hayati bir öneme sahip olan konudur. Bir tür tedavi olarak kabul edilen diyabette beslenme, doğru ve düzenli olmadığı takdirde hastalığın daha da artış göstermesini, semptomların şiddetlenmesini, hatta çok daha kötü sonuçları doğurabilmektedir. Normal şartlarda tüketilen besinler ile direkt olarak bağlantılı olan bu hastalık, insanların mutlaka özel bir beslenme programı uygulamasını gerektirmektedir.

Diyabet hastalarının beslenmesi ile ilgili beslenme programının mutlaka alanında uzman olan bir diyetisyen tarafından belirlenmesi gereklidir. Bunun nedeni ise diyabet hastalarının beslenme programının kendilerine özel olması gerektiğidir. Şeker hastalığı nedeni ile Beslenme ve Diyet Uzmanına müracaat eden hastaların öncelikle değerleri ölçülür, şeker seviyesini tespit edilir ve buna göre bir beslenme programı hazırlanır.

Diyabet Hastaları Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?

Diyabet hastalarının beslenme konusunda dikkat etmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Öncelikle kendisine diyabet tanısı koyulan hastaların artık her istediğini yeme durumuna son vermesi gerekmektedir. Mutlaka bir uzmana danışması ve özel bir diyet programı uygulaması önemlidir.

Bunun ile beraber 3 ana ve 3 ara öğün kuralına dikkat etmesi gereken hastalar, bir gün içerisinde toplam 6 öğün ile beslenmelidir. Öğünlerin sık aralıklarda olması kan şekerinin düzenlenmesi açısından hayati bir önem taşırken, bu şekilde hazırlanan bir beslenme programı sayesinde vücudun insülin ihtiyacı ciddi ölçüde azalırken, kişinin ani insülin direnci düşüşleri ya da yükselişleri yavaş yavaş son bulacaktır.

Öte yandan diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise tüketilen yağın cinsi ve miktarıdır. Diyabet aynı zamanda kardiyovasküler rahatsızlıklara bir zemin oluşturabildiğinden, tüketilen yağ oldukça önemlidir. Diyabet hastalarının tereyağı, margarin gibi katı yağları tüketmekten kaçınması, bunlar yerine zeytinyağı, soya yağı, mısırözü yağı ya da Ayçiçek yağı gibi yağlar tüketmelidir.

Önceki İçerikÇocuğunuza Balığı Nasıl Sevdirirsiniz?
Sonraki İçerikKeten Tohumunun 5 Faydası!