Duygusal Açlık Nedir?

İnsanların ruhsal durumunun gıda tüketimi noktasında önemli bir belirleyici uzmanlar tarafından kabul edilmiştir. Moral motivasyonunu etkileyen ve kendini çoğu zaman abur cubur dediğimiz yiyeceklere yönelten çok sayıda insanın, psikolojik anlamda sorununu gidermek için kendini yemeğe verdiği de görülmüştür.

Duygusal açlık nedir dediğimiz zaman, esasında insanların psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmek için tükettikleri gıdalar, bu sorunun cevabını verecektir. Aslında fiziki anlamda gerçek manada açlık hissi etmeseler de insanların duygusal olarak ve psikolojik anlamda bir şeyler yeme isteğinin oluşması, çok sık rastlanan bir durum olarak görülmüştür.
Özellikle akşam televizyon seyrederken ya da kendi başına otururken, sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyan insanların, Duygusal açlık nedir sorusunun cevabını öğrenmeleri ve anlamaları gerekir. Belli bir düzeni kaçırmak ve bu tür gıdalara fazlaca menüsünde yer vermek, insanlar için sağlıksız bir durumun habercisi olabilir. Genellikle yaktığı kalori den fazlasını bu şekilde tüketen insanların, zaman içerisinde obeziteye doğru girişte sakıncalı bir aşamadan geçmeleri, bu huylarıyla birlikte mümkün olabilir.

Sağlıklı gıdaların tüketilmesi noktasında dikkatini veremeyen, psikolojik anlamdaki sorunlarını yemek ile çözmeye çalışan çok sayıda insan gibi, sizlerin de böyle huylarınız bulunuyorsa, üzerinde dikkate düşünmeli ve alacağınız her gıdadan önce bunu tam olarak ne için tükettiğinizi sorgulamalısınız. Dünyanın ve hayat şartlarının insanlara getirdiği baskı ve stres, çoğu zaman kontrollü hareket noktasında insanların yetersizliklerini ön plana çıkarırken, abur cubur diye nitelediğimiz gıdaların tüketiminin, özellikle bu evrelerde çok daha fazla ön plana çıktığını gözlemlemek mümkün olacaktır.

Psikolojik açlık ve sebep verdiği bu gıda tüketimi, zaman içerisinde insanların fiziksel anlamdaki rahatsızlıklarının ve aşırı kilo almanın ortaya çıkmasındaki etkinliği de ön plana taşımıştır. Eğer böyle bir durum içindeyseniz ve buna çare bulamıyorsanız, burada yapmanız gereken en önemli gereklilik Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmek olmalıdır. Konusunda uzman kişilerden yardım almak, abur cubur diye nitelediğimiz gereksiz gıda tüketiminin önünde de önemli bir engel oluşturabilir.

Önceki İçerikÇocuklarda Demir Eksikliği
Sonraki İçerikSağlıklı Beslenme İçin İpuçları