Ekmek Diyette Yenir Mi

Ekmek Diyette Yenir Mi
Ekmek Diyette Yenir Mi

Ekmek, kültürümüzde, sofralarımızda oldukça yaygın olan bir besindir. Bu nedenle diyet döneminde en çok merak edilen sorulardan biride tüketilmeli mi yoksa tüketilmemeli mi sorusudur. Burada önemli olan kısım hangi unun ekmeğini tükettiğiniz ve ne kadar karbonhidratı ekmekten aldığınızdır. Ekmek tüketmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Ancak karbonhidrat ihtiyacınızı ekmek yerine geçen kaynaklardan karşılamanız gerekmektedir. Eğer ekmek tüketimi sağlamak istiyorsanız da tercihiniz siyez unu, karakılçık unu, çavdar unu ya da çavdar unu gibi sağlıklı unlardan olmasına da dikkat etmenizi önermekteyim. Peki ekmek sağlığa zararlı mı? Diyette yenir mi? Sorularınızın cevabını izmir diyetisyen olarak bu yazıda derlemiş bulunmaktayım.

Ekmek Sağlığa Zararlı Mı
Ekmek Sağlığa Zararlı Mı

Ekmek Sağlığa Zararlı Mı

Hazır beyaz ekmek gibi yüksek oranda basit karbonhidrat içeriğine sahip olan ekmek tüketimi sonucunda kilo alma gibi nedenlere yol açabilmektedir. Diyabet, kalp rahatsızlığı ve pek çok kronik rahatsızlıklardan kaynaklı risk durumu da artış göstermektedir. Bununla birlikte ekmeğin besin profili çeşidine bağlı olmaktadır. Tam buğday ekmeği gibi lif açısından yüksek ekmek, zengin besin değerlerine sahiptir.

Ekmek Diyette Yenir Mi

Ekmek en iyi karbonhidrat kaynaklarından biridir. Kalıcı ve sağlıklı şekilde kilo verebilmek isteyen kişilerin, diyette ekmek tüketmeleri önerilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat rafine şeker içeriği yüksek pastane ürünleri, paketli gıdalar tüketmek yerine ekmek ve alternatif sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından faydalanmanız önerilmektedir.

Ekmek Kilo Aldırır Mı

Ekmek, porsiyon kontrolüne dikkat edilmemesi durumunda kilo almaya neden olabilmektedir. Gün içerisinde yediğiniz öğünlerde makarna, pilav gibi karbonhidrat açısından zengin besinlerin tüketimiyle birlikte aşırı ekmek tüketiminde mutlaka size kilo artışı olarak geri dönüşü olacaktır.

Önceki İçerikYüksek Kolesterole Özel Diyet Tedavisi
Sonraki İçerikMetabolizmayı Hızlandıran Çaylar Nelerdir