Hamilelikte Kafein Tüketimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kadınların hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren yaşamlarında pek çok şey değişir. Hamile kadın artık daha sağlıklı yaşamak, fiziksel hareketlerine dikkat etmek, daha sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmek, yediğine içtiğine dikkat etmek durumundadır. Hamilelikte beslenme ile ilgili çok şey konuşulur. Hem kendini hem de artık bebeğini düşünmek durumunda olan anne adayı için hamilelikte beslenme önemli önceliklerden biri haline gelir. Tam da bu noktada hamilelikte kafein tüketme, hamile kadınların kafein tüketimlerinin doğru olup olmadığı, günlük ne kadar kafeinin tüketilmesinin gerektiği gibi sorular akla gelir.

Hamilelikte Kafein Tüketilir mi?

Kahve tüketimine alışkın olan kadınlar hamilelik döneminde sağlık açısından günlük kafein alımlarını sınırlama durumundadır. Diyetisyen, doktor ve diğer tüm sağlık uzmanları hamilelikte kafein tüketme durumunun çok da uygun olmadığı yönünde fikir bildiriler. Bilinenin aksine kafein sadece kahve türlerinde bulunmaz: kahvenin yanı sıra hazır tatlılarda, kakaoda, dondurmada, çayda da kafein maddesi bulunur. Hamilelikte kafein tüketme aza indirebilmek için bu yiyecek ve içeceklerin olabildiğince az tüketilmesi gerekir.

Hamilelikte Neden Kafein Tüketilmez?

Hamile kadınların kafein tüketiminin azaltılması gerektiğine en önemli gerekçe olarak kafeinin hiçbir besin değerinin olmamasıdır. Aksine uyarıcı ve bağımlılık yaratıcı etkileri kanıtlanmıştır. Hamilelikte en fazla tüketilmesi gereken günlük kafein miktarı 200 mg olarak belirtilir. Ancak bir parça çikolatada ya da 2 fincan kahvede bulunan kafein miktarı 300 mg.’dır. Bu nedenle hamileyken kafeinden uzak durmak hem sağlık hem de sağlıklı beslenme açısından önem taşır.

Hamilelikte Kafeinin Zararları Nelerdir?

  • Hamileyken önerilen dozun üzerinde kafein alımı düşük riskini artırır. Günlük 600 mg. ve üzerinde düşük riski diğerlerine göre çok daha fazladır.
  • Hamilelikte ve sonrasında bebeği emzirirken annenin aldığı besinler bebeğe de geçeceğinden kafeinin anne üzerindeki olumsuz etkileri bebeklerde de görülebilir.
  • Kafein kalp, dolaşım sistemi, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler yapar. Aynı etkiler bebekte de görülebilir.
  • Aşırı dozda kafein alımı anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler. Bu da ilerleyen dönemlerde çocukta öğrenme güçlüğü ve unutkanlık gibi şekillerde karşınıza çıkabilir.
  • Hamilelikte kafeinin kontrolsüz tüketimi bebeğin kalp atışında ve solunumda düzensizliklere yol açar.
  • Özellikle yemeklerden sonra tüketilen kafein vücuttaki demiri yüzde 40 oranında azaltır. Hamilelikte demir ihtiyacının daha çok olduğu düşünülürse kafein tüketiminin bir zararı daha anlaşılmış olur.
Önceki İçerikSıcak Havalarda Beslenmenize Dikkat Edin!
Sonraki İçerikLutein Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?