Hazır İçeceklerin Sağlığımıza Zararları

Hazır içecekler, hemen hemen herkesin sevdiği ve tüketmekten keyif aldıkları sıvı gıdalardır. Ancak içmesi zevkli olsa da hazır içeceklerin zararları saymakla bitmiyor! Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için büyük tehlike arz ediyor.

Gazlı içecekler de hazır meyve suları da gerçek bir şeker deposu! Bu içeceklerden içtiğiniz her bardak, fazla şeker almanıza ve bunun yağ olarak depolanmasına neden oluyor. Çünkü içerisinde mısır şurubu denilen ve kalitesiz şeker olarak bilinen bir madde bulunmaktadır. Bu maddeden dolayı şişmanlık, obezite, diyabet, diş çürümesi, kemik erimesi, koroner kalp rahatsızlıkları, nöropsikiyatrik bozukluklar, hipertansiyon, gut ve karaciğer gibi hastalıklar gelir.

İçerisindeki maddelerden dolayı bağımlılık yapar ve bu bağımlılıkla her seferinde daha fazla tüketir, vücudunuza daha fazla zarar verirsiniz. Özellikle gazlı içecekler içerisinde bulunan asit, vücuttaki asit-alkali dengesini bozar ve devamlı asitli bir ortam oluşmasına yol açar.  Bu da midenin yanmasına ve ağrımasına neden olur. Asit sebebiyle diş ve kemik problemleri yaşamaya başlarsınız. Çünkü asit, vücudunuzda var olan kalsiyum iyonlarını çekiyor, sürekli kalsiyum alsanız da, asit yüzünden etkisi yok olur.

Light ya da şekersiz olduğu iddia edilen gazlı içecekler de aynı tehlikeli etkileri taşımaktadır. Çünkü şekersiz diye iddia edilse de, yapay tatlandırıcılar kullanılır Ayrıca asitle ilgili etkenler bu içecekler için de geçerlidir.

Hazır meyve suları ise, bahsedildiği gibi yüksek oranda gerçek meyve içermemektedir. Meyve aromalı şuruplar, küflenmiş meyvelerden yapılmaktadır. Ayrıca, meyve suyu haline gelene kadar pek çok işlemden geçmektedir. Dayanıklılığını arttırmak için yapılan işlemler, enzim ve probiyotiklerin yok olmasına neden oluyor. Yani meyveden almanız gereken ve faydalı olan hiçbir şeyi, hazır meyve sularından alamazsınız.

Buradan yola çıkarak yapmanız gereken tek şey, asitli içecekleri ve hazır meyve sularını hayatınızdan çıkarmanızdır. Enerji içecekleri, kola, gazoz ve hazır meyve suları yerine, limonata ya da maden suyu gibi içecekler tüketin. Maden suyunun da fazlası zarar vermektedir ancak kararında içtiğiniz sürece mineral açısından destekleyicidir. Limonatayı da asla hazır tüketmeyin ve meyvelerin de taze sıkılmış sularını için. Böylelikle içtiğiniz şeylerden hem keyif hem de vitamin desteği alabilirsiniz.

Önceki İçerikHormonlu Gıdalar ve Sağlığa Zararları
Sonraki İçerikRamazanda Tok Tutan Yiyecekler