Hipertansiyona Özel Diyet Tedavisi

Hipertansiyona Özel Diyet Tedavisi
Hipertansiyona Özel Diyet Tedavisi

Tansiyon damarda dolaşan kanın damar çeperlerine uygulamış olduğu basınç “tansiyon” olarak adlandırılmaktadır. Hipertansiyon veya düşük tansiyon bu basıncın yüksek seviyede olması durumudur. Kan basıncının yükselmesiyle bilinen hipertansiyonun ilk semptomu arasında nefes darlığı, görmede bulanıklaşma, baş dönmesi, burun kanaması ve kalp atışındaki düzensizlik olarak görülmektedir. Kişi farketmeden ve önlem almadığı durumda yüksek tansiyon hayati önem taşımaktadır.

Uzmanlar tarafından hipertansiyonun mutlaka önemsenmesi gerektiğini, önlem alınmaması durumda ileriki zamanlarda kan basıncının yüksek olmasından dolayı beyinde hasara neden olabilmektedir. Örneğin; beyin kanaması, felç gibi durumların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda hipertansiyon hastalarının beslenme düzenleri de oldukça önemli bir hal almaktadır. Bize başvuru yapan hipertansiyon hastaları, hipertansiyona yönelik özel diyet programlarıyla birlikte kişinin daha bilinçli olmasını sağlamaktayız. Yüksek tansiyondan dolayı belirli bir yaşa gelmiş olarak, kalıtsal hastalıklar, aşırı tuz tüketimi, şeker hastalığı, hormon ilacı kullanımı, fiziksel aktivitenin yetersiz olması ve aşırı miktarda alkol tüketimi sonucunda obezite hastaları yani ideal kilonun üzerinde olan kişiler oluşturmaktadır.

Sağlıksız beslenmeyle birlikte vücudunuza pek çok zarar vermesi gibi kan basıncının yüksek olmasına neden olmaktadır. Bu durumda hipertansiyon hastalarının sağlık açısından faydalı ve damardaki kan basıncının yükseltmeyecek besinlerin tüketimini sağlamaları gerekmektedir. Fakat bu besinlerin neler olduğu hakkında sadece bilinmesi fayda sağlamak yeterli olmamaktadır. Uzman diyetisyen eşliğiyle hazırlanan hipertansiyon hastalarına yönelik özel diyet tedavisi programımız hangi besinlerin tüketilmesi ve tüketilmemesi gerektiği hakkında bu besinlerin günlük tüketimi ne kadar olursa kan basıncının normal kalacağını, basıncı yükselten ve normal olan besinlerin günlük tüketim miktarının ne kadar olması ve sağlıklı beslenmenin yüksek tansiyon hastaları açısından önemi gibi detaylı bilgilerin edinilmesinden oluşmaktadır.

Önceki İçerikİnsulin Direnci ve Hipoglisemiye Özel Beslenme Tedavisi
Sonraki İçerikKalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme