Hamilelik Öncesi Dönemde Beslenme ve Kilo Kontrolü

Hamile kalınan dönemde kaç kiloda olunduğu, ideal kilodan ne kadar farklı bir kiloda olunduğu hamilelik döneminde vücut ağırlığı daha da artacağından önem arz eder. Hamile kaldığında ideal kilosunun altında veya üzerinde olan kadınlar hamilelik süreçlerinde normal kiloyla hamile kalmış olan kadınlara göre daha çok problemle karşılaşırlar. Bu nedenle hamile kaldıktan sonra kiloyu kontrol altına alarak diyet uygulamak yerine kalmadan önce kilo kontrolünün sağlanması daha mantıklıdır.

Hamilelik öncesi dönemde beslenme ve kilo kontrolü programlarımız devam etmekte olup, bu programlarla hem hamile kalmadan önce sağlıklı beslenme bilincinin aşılanması, hem de kilo kontrolü sağlanmaktadır. Böylece hamile kalma planı olan kadınlar ideal kilolarına ulaşarak bu sürece girmektedirler. İdeal kiloyla başlayan hamilelik süreci hem anne adayının, hem bebeğin sağlığı açısından daha olumlu bir tablo ortaya koyar. Ayrıca hamilelik planı yapan kadınların ideal kilolarının altında da olmamaları gerekir. Hamilelik öncesinde uyguladığımız programlardan yararlanan bu gibi kişilere diyetisyen kontrolünde önce ideal kilolarına ulaşmaları, daha sonra hamile kalmaları önerilmektedir. Zayıf olan kadınların genellikle hamile kalmadan önce vitamin kullanmaları gerekir.

Yapılan araştırmalar kilo kaybı ile hamile kalan kadınların erken doğum ve düşük riskinin ideal kilosunda olan kadınlara göre daha fazla olduğunu ortaya koyar. Hamilelikteki ilk aylarda hızlı kilo almak da zararlıdır. Bu aylarda alınan fazla kilolar bebeğin de kilo alması ve beklenenin üzerinde kiloyla doğmasına neden olur. Hamile kalmayı düşünen ancak kilosu yüksek ya da düşük olan kadınlara yönelik hamilelik öncesi kilo kontrolü programlarımızda sağlıklı beslenme eğitimleri de verilmektedir. Bu sayede programlarımıza katılan kadınlar hamileliklerini daha bilinçli olarak sürdürmekte, kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlığı olumlu yönde seyrederek sağlıklı bir şekilde doğum yapmaktadırlar.

Hemen Randevunuzu Alın!

Onlar Başardı, Sıra Sizde!