Hipertansiyona Özel Diyet Tedavisi

Tansiyon damarda dolaşan kanın damar çeperlerine uyguladığı basınç “tansiyon” olarak adlandırılır. Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon ise bu basıncın yüksek seviyelere olması halidir. Kandaki basıncın yükselmesi şeklinde de bilinen hipertansiyonun ilk belirtileri arasında nefes darlığı, görmenin bulanıklaşması, baş dönmesi, burun kanamaları ve kalp atışlarındaki düzensizlik sıralanır. Kişinin farkına varmadığı ve önlemini almadığı yüksek tansiyon hayati önem taşır.

Uzmanlar tarafından hipertansiyonun mutlaka önemsenmesi gerektiği, önlem alınmazsa ilerleyen evrelerde kan basıcının yüksek olmasının beyinde hasara yol açarak beyin kanaması, felç gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabileceği belirtiliyor. Hal böyle olunca devreye hipertansiyon hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği konusu giriyor. Bize başvuran hipertansiyon hastalarına hipertansiyona özel diyet programı ile destek vermeye çalışmakla birlikte bu hastalığın ciddiye alınmasının ilk adımının uygun beslenme programlarından geçtiği bilincini hastalara kazandırmaya çalışıyoruz. Yüksek tansiyon nedenleri arasında belirli bir yaşa gelmiş olmak, kalıtsal hastalıklar, çok tuz tüketimi, şeker hastalığı, hormon ilacı kullananlar, fiziksel aktivitelerin az olması ve alkol tüketimi yer alırken büyük bir yüzdeyi obezite hastaları yani ideal kilosunun üzerinde olan kişiler oluşturuyor.

Sağlıksız beslenme vücudumuza pek çok zarar verdiği gibi kan basıncının yüksek olmasına da yol açıyor. Bu durumda hipertansiyon hastalarının sağlıkları açısından yararlı ve damarlardaki kan basıncını yükseltmeyecek besinlerden tüketmeleri gerekiyor. Ancak bu besinlerin neler olduğunun bilinmesi fayda sağlamak için yeterli olmuyor. Uzman diyetisyen eşliğinde hazırladığımız hipertansiyon hastaları için özel diyet tedavisi programımız hangi besinlerden tüketilmesi ve tüketilmemesi gerektiği, bu besinlerin günlük tüketimi ne kadar olursa kan basıncının normal seviyede kalabileceği, basıncı yükselten ve normal tutan besinlerin günlük tüketim miktarlarının ne kadar olduğu ve sağlıklı beslenmenin yüksek tansiyon hastaları için önemi gibi detaylı bilgilerin edinilmesinden oluşuyor.

Hemen Randevunuzu Alın!

Onlar Başardı, Sıra Sizde!