İnsulin Direnci ve Hipoglisemiye
Özel Beslenme Tedavisi

Midenin hemen altında bulunan pankreas bezini beta hücreleri tarafından salgılanan horman “insülin hormonu”dur. Pankreas bezleri ne kadar insülin salgılayacaklarına kandaki şeker oranına göre karar verirler. İnsülin salgılanmasının esas amacı yemek yedikten sonra kandaki şeker oranının artması ve bu oranın dengede tutulmasının sağlanmasıdır. İnsülin direnci, vücuttaki dokuların bu hormona doğru tepkimeyi vermemesi, bir başka deyişle şekeri hücrelere göndermede sorun yaşanması anlamına gelir. Bu durumda kandaki şeker birikir. Pankreas bezleri de daha çok insülin salgılamak zorunda kalır. 

Hipoglisemi olarak bilinen rahatsızlık kan şekerinin düşüklüğü olarak açıklanabilir. Bu sorunla karşı karşıya olan kişilerde aşırı sinirli olma hali, normalden çok terleme, sürekli yorgunluk ve uyku hali, depresyon belirtileri, kalp çarpıntısı, ellerinde titreme sık sık acıkma, dikkat eksikliği, bulantı gibi rahatsızlıklar gözlemlenir. İnsülin direnci olan kişilerin en bilinen sağlık problemi metabolizmalarının yavaş çalışıyor olmasıdır. Kişinin metabolizmasının olması gerekenden daha yavaş çalışması kilo alımının nedenleri arasındadır. Kilo alımı sonucunda şeker hastalığına yakalanma riski olan bu kişiler bir kısır döngü içine girmeden diyetisyen tavsiyesi almak ve bir an önce insülin direncine özel beslenme tedavisine başlamak durumundadırlar.

Bize başvuran insülin direnci olan hastalara özel programlar çerçevesinde tedavi uygulayarak şeker hastalığı risklerini aza indirmeyi amaçlıyoruz. İnsülin direncinde olduğu gibi hipoglisemi sorunu olanların da şeker hastalığına yakalanma riski yüksektir. Bu sorunu yaşayan kişilere de yardımcı olarak özel beslenme tedavileri uygulamaktayız. Kişiye özel diyet ve beslenme programları hazırlıyor olmamızın yanı sıra bu kişileri nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgilendirerek gereken eğitimleri de veriyoruz. Hipoglisemi ve insülin direnci olan kişiler bize başvurması halinde hem sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmiş, hem de risk grubu dahilinde oldukları şeker hastalığından olabildiğince uzaklaşmış oluyorlar.

Hemen Randevunuzu Alın!

Onlar Başardı, Sıra Sizde!