Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi ile ilgili sağladığımız destekle sporcuların bu konudaki akıl karışıklığının önüne geçmiş oluyoruz. Sporla uğraşan kişiler çoğunlukla günlük olarak hangi besinleri tüketmeleri gerektiğini, bu besinlerden ne kadar tüketmelerinin uygun olduğunu kestirememektedirler. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli püf noktası bir sporcunun hangi besinleri ne kadar tüketmesi gerektiğini yaptığı spor dalıyla alakalı olduğudur. Bundan dolayı sporcu beslenmesi desteklerimizde kişiye özel beslenme ve diyet programları hazırlamaktayız. Yapılan spora göre çalışmalarda ve maçlarda beklenen performansın sergilenebilmesi için sporcuların ihtiyaçlarına yönelik diyet eşliğinde beslenmeleri gerekmektedir. Bu programlarda sporcu beslenmesi eğitimlerimizle bunu sağlıyoruz.

Sporcu beslenmesine yönelik programımızda ilk olarak bize başvuran kişilerin “antropometrik” denen ölçümlerini çıkartıyoruz. Bu ölçümler sporcunun vücut ölçülerini, vücut ağırlığını, hareketlerinin üst sınırlarını, yağ, kas ve kemik ölçümlerini, baş, boyun, omuz, kol ölçümlerini de kapsar. Bu sonuçlar bize o kişinin aslında o spor için uygun bir bedene sahip olmadığı hakkında da bilgi verir. Programda ayrıca vücut analizi yapılarak kişinin Vücut Kitle Indeksi (VKI) verisi, ideal kilosu, vücudundaki yağlar ve kasların oranı ve miktarı, metabolizma hızları ve metabolizma yaşları öğrenilir, daha önceki dönemde nasıl ve ne şekilde beslendikleri, yaptıkları sporda antrenman sıklıklarının ve ağırlığının ve ölçüde olduğu hakkında bilgi alınır. Bu programın başlangıcında istenen bazı tetkiklerin sonuçları da diyetisyen tarafından hazırlanacak olan programa ışık tutar niteliktedir.

Bu bilgiler doğrultusunda sadece o kişiye özel sporcu beslenme programı yapılır. Eğitimlere başlayan sporculardan düzenli aralıklarla bizimle görüşmesi istenir. Sporcu beslenmesi eğitimlerinin amacı kişilerin sağlıklı ve düzenli beslenme konusunda bilinçlenmesi, performanslarının artmasının sağlanması, kendisi için yararlı olacak besin desteklerinin hangileri olduğunu öğrenmesi, spor ve doğru beslenmenin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği konusunda bilinçlendirilmesi ve bu bilgiler kapsamında sağlıklı beslenmeyi sürdürülebilir hale getirmesidir.

Hemen Randevunuzu Alın!

Onlar Başardı, Sıra Sizde!