Yaşlılık Döneminde Beslenme

Tıp dilinde geriatri olarak bilinen yaşlılık, hayati fonksiyonların azalması, çevreye ve yaşama metabolizmanın uyumunun giderek eksilmesi olarak tanımlanır. Doktorlar yaşlıların sağlığının ayrıcalıklı risk grubu olarak nitelerken, yaşlıların beslenmesinin de bu durumda ekstra önemli olduğunu belirtiyorlar. Tarafımızdan sağlanan yaşlılık döneminde beslenme programı desteği ile bu risk grubunda olan kişilerin daha sağlıklı olabilmesini ve yaşama daha kolay adapte olabilmelerine yardımcı oluyoruz.

Dünya genelinde pek çok ülkede yaşlı nüfus ile ilgili çeşitli sağlık araştırmaları ve bu gruba yönelik beslenme konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Sağlıklı yaşlanabilmek ve sağlıkla yaşlılık dönemini geçirebilmek için genç yaşlardan itibaren beslenmeye dikkat edilmesi, diğer yazılarımızda bahsettiğimiz çocuk, ergen ve yetişkin beslenmesi ile ilgili altın kuralların uygulanması, hatta henüz yaşlanmayı beklemeden bir diyetisyen yardımı alarak doğru beslenmeye dair tüm detayların öğrenilmesi izlenecek en doğru yol olacaktır. Biz her yaş grubundan gelen sağlıklı beslenme eğitimi ve programına cevap verebilmekte ve toplum genelinde sağlıklı yaşamın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiği bilincinin yerleşmesi için elimizden geleni yapmaktayız.

Yaşlılıkta beslenmeden kaynaklı problemleri ile kronik hastalıklar arasında yakın bir bağ bulunmaktadır. Beslenme problemleri tek başına ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıkların nedenini de oluşturur. Yaşın ilerlemiş olmasından dolayı metabolizma bazı sorunlarla başa çıkmakta zorlanır ve hastalıkların tedavisi de güçleşir. Düzensiz ve yetersiz beslenme yaşlılarda gençlere oranla daha fazla enerji kaybına neden olur.

Belirli bir yaşın üzerindeki kişilerde yetersiz beslenme, diş problemleri, koku ve tat alma duyularındaki kayıplar, hareketlerin kısıtlı olması, yoksulluk, yalnızlık, depresyon ve bunama gibi nedenlerden dolayı beslenmeden kaynaklı sorunlar ortaya çıkar. Yaşlılara da kişiye özel olarak hazırladığımız diyet ve beslenme programlarımızla bu gibi enerji kaybını önlemeye, diğer hastalıklarla daha kolay başa çıkmayı sağlamaya ve sağlıklı yaşlılığın yolunu açmaya çalışmaktayız.

Hemen Randevunuzu Alın!

Onlar Başardı, Sıra Sizde!