İnsülin Direnci ve Beslenme

İnsülin, pankreasın salgıladığı ve vücudun şeker düzenini sağlayan hormondur. İnsülin tarafından bu düzenleme yapılırken “insülin reseptörü adı verilen bir yapıya bağlanarak çalışır hale gelir. İnsülin reseptörünün bazı sebeplerle insülinin bağlanmasına izin vermemesi durumunda kanda yeterli düzeyde insülin olmasına rağmen görevini yerine getirmiyormuş gibi algılanır. Bu durum tıp dilinde “insülin direnci” olarak tanımlanır.

İnsülin direnci başka bir deyişle görevi vücuttaki şeker oranını normal seviyelerde tutmak olan insülin hormonunun bu görevini yerin getirirken zorluklarla karşılaşması olarak da anlatılabilir. Bu sorunla karşı karşıya olan hastaların insülin direncinde beslenme konusunda özenle dikkat etmesi gerekir.

İnsülin direnci olan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken nokta sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıdır. Dünyada ve Türkiye’de her geçen gün daha da artan obezite ve şeker hastalıkları beraberinde insülin direnci rahatsızlığını da getirir. İnsülin direnci aynı zamanda vücudun yağ oranının fazlalaşmasına neden olur. Bu da obezite hastalığının başlangıcı demektir. İnsülin direncinin ayrıca bağışıklık sistemi, üreme sistemi ve vücudun protein dengesinin üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur. İnsülin direnci rahatsızlığının tedavisinin ilk aşaması sağlıklı beslenme olarak bilinir. Bu kişilerin ayrıca günlük aktivite alışkanlıklarını da gözden geçirmesi önerilir.

İnsülin Direncinde Beslenmede Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnsülin direnci dene rahatsızlık bu hormonun vücutta depolanmasına sebep olduğundan aşırı kilo alımına, karaciğerde yağlanmaya, kalp ve damar hastalıklarına da yol açarak genel sağlık üzerinde olumsuzlukları doğurur. İnsülin fazlalığı pankreası yorar. Dolayısıyla bu hastalığın bir sonraki aşaması uzmanlar tarafından şeker hastalığı ya da pankreas yetmezliği olarak yorumlanır. Bu nedenle insülin direncinde beslenme oldukça önemlidir.

İnsülin direnci olan kişilerin;

  • Kalorisi yüksek besinleri tercih etmesi
  • Sebze ve meyvelerdeki günlük tüketimlerini artırması
  • Hazır gıdalardan uzak durması ve fast food tüketiminden vazgeçmesi
  • Gün içinde daha çok hareket etmeye özen göstermesi
  • Masa başında ve az hareketli bir işi olan kişilerin çalışırken molalarını artırması ve abur cubur tüketiminden kaçınması
  • Sağlık için en önemli kriterlerden biri olarak günlük içilen su miktarının yeterli olduğundan emin olması gerekir.

Diyetisyenden Yardım Almalısınız

İnsülin direnci ile başa çıkmak zorunda olan kişiler beslenme konusunda alacakları diyetisyen yardımıyla işlerini kolaylaştırabilirler. Gelecekte daha önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bir uzman tarafından hazırlanacak listelere ve verilecek tavsiyelere uyularak beslenmek en doğrusu olacaktır.

Önceki İçerikPCOS (Polikistik Over Sendromu) ve Beslenme İlişkisi
Sonraki İçerikKaraciğer Yağlanması ve Beslenme