İnsulin Direnci ve Hipoglisemiye Özel Beslenme Tedavisi

İnsulin Direnci ve Hipoglisemiye Özel Beslenme Tedavisi
İnsulin Direnci ve Hipoglisemiye Özel Beslenme Tedavisi

Midenin alt kısmında bulunan pankreas bezinin beta hücreleri tarafından salgılanmakta olan hormon “insülin hormonu” olarak adlandırılmaktadır. Pankreas bezleri ne kadar miktarda insülin salgılayacaklarına kandaki şeker miktarına göre karar vermektedir. İnsülin salgılanmasındaki amaç yemekten sonra kandaki şeker miktarının artmasıyla bu oranın dengeli bir şekilde olması sağlanmaktadır. İnsülin direnci, vücudun dokuları bu hormona doğru tepki vermemesi, bir başka şekilde şekeri hücrelere göndermede sorun yaşanması anlamına gelmektedir. Böylece kandaki şeker de birikmektedir. Pankreas bezleri de daha fazla insülin salgılamak zorunda kalmaktadır.

Hipoglisemi olarak adlandırılan rahatsızlık kan şekerinin düşük olmasıyla açıklanabilmektedir. Bu sorunla karşılaşan kişiler aşırı sinirlilik, normalden daha fazla terleme, sürekli olarak yorgunluk ve uyku hali, depresyon belirtileri, kalpte çarpıntı, ellerde titreme, sık sık acıkma durumu, dikkat eksikliği, bulantı gibi pek çok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci problemi olan kişilerin en fazla bilinen sağlık problemi metabolizmanlarının yavaş çalışıyor olmasıdır. Kişinin metabolizmasının olması gerekenden daha az çalışmasıyla birlikte kilo almada söz konusudur. Kilo alma sonucunda şeker hastalığı riskide artış göstermektedir. Bu kişiler kısır döngü içerisine girmeden diyetisyen tavsiyesi alarak ve bir an önce insülin direncine yönelik özel tedaviye başlama durumundadır.

Bize başvuru yapan insülin direnci olan hastalara yönelik özel programlarla birlikte tedavi uygulanarak şeker hastalığı riskini minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz. İnsülin direncinde olduğu gibi hipoglisemi problemi olan kişilerde de şeker hastalığına yakalanma riskide yüksektir. Bu problemi yaşayan kişilere de yardımcı olarak özel beslenme tedavileri uygulamaktayız. Kişiye özel diyet ve beslenme programları hazırlamamızla birlikte bu kişilerin nasıl beslenmesi gerektiği hakkında da bilgilendirerek gerekli eğitimi de vermekteyiz. Hipoglisemi ve insülin direnci olan kişilerin bize başvuru yapmasıyla birlikte hem sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek hem de risk grubu dahilinde olan kişilerin şeker hastalığından olabildiğince uzaklaşmış olmaktadır.

Önceki İçerikHamilelikte Beslenme Eğitimi ve Kilo Kontrolü
Sonraki İçerikHipertansiyona Özel Diyet Tedavisi