Kabızlık Nedir? Kabızlıktan Nasıl Kurtulursunuz?

Kabızlık; bağırsak hareketlerinin yetersiz olması, dışkılama süresinin azalması ve dışkılama sırasında güçlük çekilmesi kabızlık olarak adlandırılır. Kabızlık şişkinliğe yol açan, çok rahatsız edici bir durumdur. Kadınlarda erkeklere oranda 2-3 kat daha fazla rastlanır.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kabızlığın en önemli sebeplerinde biri çoğu hastalığın başlıca nedenlerinden olan stres ve depresyondur. Buna ek olarak beslenme düzeninin bozulması, uyku düzeninin bozulması, hareketsizlik kabızlığa neden olmaktadır. Eğer lifli gıdaların tüketiminizi azaltıyorsanız kabızlıkla karşı karşıya kalmanız çok yüksektir. Bunların yanı sıra; yüksek oranda rafine şeker kullanımı, ilaçlar, hamilelik, bağırsak hastalıkları ve aşırı miktarda tüketilen kola, kahve, bitki çayları, fast-food ve koyu çay kabızlığa neden olan diğer etkenlerdir.

Kabızlıktan Nasıl Korunur ya da Kurtulursunuz?

Kabızlıktan korunmanın en kolay yolu tuvalete çıkmayı ertelememektir. Fazla yemek yerine öğünleri artırmak ve meyve (kayısı, armut, incir), sebze (kabak, havuç, lahana) tüketilmesi gerekir. Sabahları bir bardak su içtikten sonra tuvalete çıkmayı deneyebilirsiniz. Gün içinde en az 2,5 lt su tüketmelisiniz. Su içmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Özellikle kış mevsiminde havaların soğumasıyla su tüketimi unutulmaktadır. Böyle durumlarda su içmeyi alışkanlık haline getirmeli, unutuyorsanız da kendinize hatırlatıcılar yapmalısınız. Günümüzde herkeste telefon buluyor. Su içmek için hatırlatıcı uygulamalar bulunuyor. Bunları telefonunuza indirebilirsiniz.

Sindirim sisteminizin düzenli çalışması için yürüyüş yapmalı ve öğünlerinizde probiyotik besinlere yer vermelisiniz. Öğle ve akşam yemeklerine başlamadan önce çorba ile başlayabilirsiniz. Stresten uzak durmalı, beslenme düzeni yaratmalısınız. Bol bol lifli gıdalar tüketmelisiniz.

Eğer kabızlık problemini sık sık yaşıyor ve dışkınızda kan gördüyseniz iç hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Ancak genel olarak kabızlık geçici bir durumdur. Beslenme alışkanlığı kazanmak için ise Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmelisiniz.

Önceki İçerikBağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Sonraki İçerikÇörek Otu İle Zayıflamak Mümkün mü?