Keten Tohumunun 5 Faydası!

İnsanlığa sunulmuş olan mucizevi bir bitki olarak kabul edilen keten tohumu, sağlık açısından oldukça faydalı olan bir bitkidir.  Genellikle küçük boyutlarda, kahverengi ya da altın renginde olan keten tohumu, sağlıklı beslenme konusunda oldukça etkili olduğundan Asya, Afrika ve Amerika ülkelerinde sıklıkla tüketilen bitkilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her türlü hali ile tüketimi mümkün olan keten tohumu, en çok filizlendiği ya da yemeklerde kullanıldığı zaman faydalı olabilmektedir.

Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Keten tohumunun faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çok olurken, zayıflama konusundaki etkiler de, bu bitkinin faydaları arasında yer almaktadır. Lif bakımından bir hayli zengin olan bu besin, ayrıca omega3 gibi pek çok faydalı yağ asidini de bünyesinde barındırmaktadır. Öte yandan metabolizmayı hızlandırıcı bir etki göstermesi, glütensiz oluşu ve sindirim sistemi problemlerinin önüne geçebilecek özelliklere sahip olması, keten tohumunun faydaları arasında yer almaktadır. Bu gibi faydaları sayesinde günümüzde pek çok insan diyette keten tohumu tüketmektedir. Ancak kete tohumu her besinde olduğu gibi doğrudan zayıflatmamaktadır. Sadece zayıflamaya yardımcı olur.

Keten Tohumunun 5 Faydası

Diyette keten tohumu tüketenlerin kilo vermesine yardımcı olduğu kadar diğer pek çok sağlık sorununda da etkili olan bu bitki, kalp hastalıklarının önüne geçmekte, diyabet hastalığının tedavisine yardımcı olmakta, kolesterolü düşürmekte ve kanserin önüne geçmektedir. Ayrıca cilt ve saç bakımı yapması, enflamasyonlara karşı savaşması ve menopoz belirtilerini en aza indirgemesi, keten tohumu faydaları olarak gösterilebilmektedir.

1. Diyabet Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Diyabet hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olan keten tohumu, hastaların uygulamış olduğu diyet programında yer almaktadır. Hem çözünen hem de çözünemeyen diyet lifi içeren bu besin, kan şekerini dengeleyebilmektedir.

2.Kabızlığı Önler

Kabızlığın nedenleri arasında en sık karşılaşılanı lif eksikliğidir. İçeriğinde lifli yapı sayesinde keten tohumu kabızlığı önlemektedir.

3.Menopoz Belirtilerini Azaltır

İçeriğinde bulunan çeşitli bileşenler sayesinde menopoz semptomlarını en aza indirgeyen keten tohumu, bu gibi durumlarda kadınların sağlıklı beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.

4.Kolesterolü Düşürür

Keten tohumu bünyesindeki çözünebilen ve çözünemeyen lifler kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını koruyabilmektedir.

5.Kemik ve Cilt Sağlığını Korur

Keten tohumu, çoğu B kompleks vitaminleri ve E vitamininin yanı sıra demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Sağlıklı kemik ve cilt için ise E vitamini gereklidir. Potasyum sinir sağlığını korumaya, demir ise kırmızı kan hücrelerinin ve genel metabolizmayı etkileyen çok sayıda enzimin hayati bileşenidir.

Önceki İçerikDiyabet ve Beslenme
Sonraki İçerikEmziren Anne Diyeti ve Beslenme