Kilo Vermenin Yavaşlama Nedenleri Nelerdir

kilo vermenin yavaşlama nedenleri nelerdir
kilo vermenin yavaşlama nedenleri nelerdir

Kilo Verme Süreci Neden Yavaşlar

Kilo verme sürecinde ani kayıplardan kaçınılmalıdır. Yaş, kilo, boy, fiziksel aktiviteye göre verilebilen kilo miktarı değişmektedir. Bazen kilo verme sürecinin başlarında bazen de biraz ilerledikten sonra kilo verme yavaşlayabilir yada durabilir böyle dönemlerde kişinin motivasyonu düşer, morali bozulur ve kişi bazen umutsuzluğa kapılıp diyet programından vazgeçip aşırı yemek yemeye başlayabilir. Ancak tüm bu iniş çıkışlar sağlıklı kilo verme sürecinin bir aşamasıdır. Duraklama yaşanan kilolar, kişinin dirençli kilolarıdır. Bazen başlarda bazen de ilerleyen zamanlarda bu duraksamalar yaşanabilir. Bu yavaşlamaların ve duraksamaların aslında avantajı vardır. Çünkü vücut bu süreçte verdiği kiloya adapte olur ve verilen kilonun geri alınmayacağının  da bir sinyalidir.

Yağ kilo olarak kaybedilirken yağ hücreleri kaybolmaz sadece boyutları küçülür. Kilo kaybıyla beraber yağ hücrelerinin içi boşaldıktan sonra boyutlarının küçülmesi için gerekli olan bir süre vardır. İşte bu dönemde kilo verme hızınız doğal olarak yavaşlama evresine girecektir. Ve vücut vermiş olduğu kiloya bu sürede adapte olarak metabolizma tekrar harekete geçecektir. Vücut eskisi gibi beslenmemeye başladığında aldığı enerjinin kaynakları değiştikçe otomatik olarak bu duruma direkt tepki vermeyebilir. Biz her ne kadar vermek istesek de yağlar vücut için önemli dokulardır. Korumada, ısınmada, hormonlarda etkili olan yağ dokuyu vücut kolay kolay vermek istemez. Eee neden veriyoruz o zaman diyebilirsiniz. Bunun sebebi ise fazlasının da vücutta olumsuz etkilere sebep olması yani vücut yavaşta verse dursa da vücudunuzda yağ doku fazlalığı varsa pes etmeden vermek durumundasınız.

Kilo Vermenin Yavaşlaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kilo verme sürecinde yaşanan olumlu durumlar gibi olumsuz durumlarında yaşanabileceği bilinmelidir. Pes etmeden devam ederek beslenmenizde yapacağınız ufak değişimler sizi tekrar harekete geçirebilir. Bu noktada bilinçli bir şekilde bitkilerden, bitki çaylarından ve baharatlardan faydalanabilirsiniz. Bu süreçte gerçekten kaçamak yapıp yapmadığınıza yada bu kaçamaklarınızın kontrollü olup olmadığına veya telafililerini yapıp yapmadığınıza da emin olmalısınız. Çünkü bazen kişiler kilo verebilmenin rahatlığı ile farkında olmadan kaçamak yapabiliyor bu noktada beslenme günlüğü tutmaya başlamak sizi tekrardan hareketlendirebilir. Yine bu süreci hareketlendirebilmek ve daha rahat atlatabilmek için hareketi de hayatınıza ekleyebilirsiniz. Tüm bunlarla beraber düzen değişmiyorsa mutlaka kan tahlili yaptırmalı ve metabolizmanızın yavaşlamasına etki eden her hangi bir hastalığınızın yada vitamin, mineral eksikliğinizin olup olmadığına emin olmalı ve yola bu şekilde devam etmelisiniz.

Önceki İçerikOnline Diyet Nasıl Olur
Sonraki İçerikMagnezyumun Faydaları Nelerdir