Lor Peynirinin Faydaları ve Sağlığımız için Önemi

Lor peyniri, günümüzde pek çok insanın sağlıklı beslenme için tercih etmiş olduğu besinlerden biridir. Sağlığa pek çok faydası bulunan lor peyniri, kemiklerin güçlenmesinden mide problemlerine, kansere karşı koruyucu olmasından bağışıklık sisteminin güçlenmesine varana kadar pek çok alanda etkili olabilmektedir.

İnsan bedeninin ihtiyacı olan önemli bileşenleri içeren lor peyniri, protein, vitamin, mineral ve kalsiyum bakımından bir hayli zengin bir besindir. Öte yandan diğer pek çok süt ürünlerinin içeriğinde bulunmayan ve oldukça önemli bir protein türü olan serum içermektedir. Serum proteinin biyolojik değeri oldukça yüksek olurken, yumurta alerjisi bulunan insanlar, lor peyniri tüketerek gerekli protein ihtiyacını karşılayabilmektedir.  Dolayısıyla lor peynirinin faydaları saymakla bitmezken, bunlar birkaçı ise şu şekildedir:

Lor Peynirinin 5 Faydası!

  • Kas Sakatlanmalarında Etkilidir

Serum proteini içeren lor peyniri, bu özelliği sayesinde gereğinden fazla spor ve egzersiz nedeniyle ortaya çıkan kas sakatlanmalarının tedavisini hızlandırmakta be iyileştirici bir etki göstermektedir.

  • Diyet Listelerinde Yer Alıyor

Az yağlı ve az tuzlu olması sebebiyle diyet listelerinde yer alan insanların kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bu amaçla günün her saatinde atıştırmalık olarak tüketebilmek mümkündür.

  • Kemik Hastalıklarına İyi Geliyor

Lor peyniri aynı zamanda bolca kalsiyum ve fosfor içermektedir. Bu özelliği ile osteoporoz gibi ciddi bir sağlık sorununun önüne geçen ve yine bu hastalığın tedavisine destek olan lor peyniri, sıklıkla tüketilmelidir.

  • B12 Vitamini İçeriyor

Sağlıklı beslenme konusunda sık tercih edilen besinlerden lor peyniri, ayrıca bünyesinde B12 vitamini de barındırmaktadır. Kalp sorunları, nörolojik sağlık sorunları ve bunun gibi pek çok hastalığa karşı direncin artmasında yardımcı olmaktadır.

  • Enerji Kazandırıp Detoksa Yardımcı Oluyor

Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından tavsiye edilen lor peyniri, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden fosfor içermektedir. Bu sayede vücudun atıklardan kurtulmasına yardımcı olan bu mineral, kronik yorgunluk gibi sorunların ortaya çıkışını da engellemektedir.

  • Diyabet ve Kalp Hastalıklarına da İyi Geliyor

Tüm bunların yanı sıra tip 2 diyabet, kardiyovasküler rahatsızlıklar, safra taşları ve kanser türlerinden bazıları konusunda olumlu yönde etki sağlaması, yine lor peynirinin faydaları arasında yer almaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı lor peynirinin mutlaka beslenme programında yer alması tavsiye edilmektedir.

Önceki İçerikMenopoz Döneminde Kilo Verebilir Misiniz?
Sonraki İçerikBu Kuruyemişlerin Faydaları Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?