Menopoz Döneminde Kilo Verebilir Misiniz?

Kadınlar, kilo alma konusunda ne yazık ki erkeklere kıyasla daha çok meyillidir. Ergenlik döneminde regl ile her ay değişen hormonlar, evlilik, hamilelik, doğum, lohusalık, menopoz, bunların hepsi kilo almaya birer neden olarak gösterilebilmektedir.  Özellikle de menopoz dönemi kadınların en çok kilo olmaya müsait olduğu dönemi olurken, bu dönemde alınan kilolarını verebilmek de mümkündür. Bunun için sağlıklı beslenme ve bir diyet programı şarttır.

Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmelisiniz?

Menopoz döneminde sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bu dönemde kadınların kafein, yağ ve enerjide kısıtlı olarak, vitamin ve minerallerden de dengeli olarak beslenilmelidir. Öte yandan bu dönemde kemik erimesi gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketilmeli, tuz ve yüksek protein içeren besinlerden uzak durulmalıdır.

Menopoz Döneminde Kilo Verilir mi?

Menopoz döneminde kilo verme elbette ki mümkündür. Bu dönemde kadının mutlaka uzman bir diyetisyenden destek alması, kendisine uygun bir beslenme programı ile spor yapması gerekmektedir.

Menopoz döneminde kilo verme için ayrıca beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Örneğin;

  • Üç beyaz olan şeker, un ve tuzdan uzak durmak,
  • Kızartma, yağlı ürünler ve pastane mamullerini kesinlikle tüketmemek,
  • Kemik erimesinin önüne geçebilmek ya da hızını yavaşlatabilmek adına günde 5 fincandan fazla kahve tüketmemek,
  • Kesinlikle sigaradan uzak durmak ve alkol tüketimini sıfıra düşürmek dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer almaktadır.

Öte yandan bu dönemde sağlıklı beslenme açısından önem verilen bazı gıdalar da bulunmaktadır. Keten tohumu, keten tohumu unu, yoğurt, süt, ayran, balık, ceviz, fındık, kurubaklagiller, yulaf ve buğday kepeği gibi besinler, mutlaka menopoz döneminde beslenme programının içeriğinde yer almalıdır. Bu gibi besinler, insan vücudundan östrojen gibi bir etki göstermektedir. Eğer ki kadının meme kanseri ya da rahim kanseri gibi ciddi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, bu besinleri düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede menopoz belirtilerini en aza indirgeyebilmek ve kemik sağlığını koruyabilmek mümkündür.

Kadınların menopoz döneminde kilo verebilmesi için mutlaka bu gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kilo verme yerine alma gibi bir durum ile karşı karşıya kalacaktır.

Önceki İçerikEmziren Anne Diyeti ve Beslenme
Sonraki İçerikLor Peynirinin Faydaları ve Sağlığımız için Önemi