Neden Kilo Veremiyorum?

Yaptığınız tüm çabalara rağmen “Neden Kilo Veremiyorum?” diyorsanız ya hatalı uygulamalar yapıyorsunuz ya da tetkik ve tedavileri yapılmayan rahatsızlıklarınız vardır.

Diyet programları Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından kişiye özel hazırlanır. Diyet programı hazırlanmadan önce kişilerin kiloları, yaşları, cinsiyetleri, beslenme alışkanlıkları ve son 6 aya ait tahlil sonuçları dikkate alınır. Diyet yaparken aç kalmaz, aksine önceki dönemlere göre daha çok doyarsınız. Sürekli fast food ile beslenen biriyseniz doymamanız çok normal. Bu gibi gıdalar geçici doygunluk hissi yaratır. Çok zaman geçmeden yine acıkırsınız ve fast food tükettiğiniz için de kilo alırsınız. Ancak sağlıklı gıdalarla beslendiğiniz zaman hem çabuk acıkmaz hem de kilo almazsınız. İçtiğiniz çay, kahve, meyve suları hatta bitki çayları asla su yerine geçmez. Bu nedenle de bol bol su tüketmelisiniz. Proteinlerin hep sağlıklı, karbonhidrat ve yağların ise sağlıksız olduğu söylenir. Bu çok yanlıştır. Vücudumuzun protein kadar karbonhidrat ve yağlara da ihtiyacı vardır. Ancak yeterli miktarda!

Kilo Verme Neden Duraksar?

Yapılan diyetlerin kısa vadeli kalori alımını sınırlandırmaya yarayan beslenme planları olduğunu düşünmek yanlıştır. Diyet sürecinde kilo vermek kadar kaliteli yeme düzeni ve alışkanlığı kazandırılması da hedeflenmektedir. Diyet programı sonucunda eski alışkanlıklarına dönenler “Niye kilo veremiyorum” veya “Hemen kilo alıyorum” gibi sorunlarla karşılaşması eski alışkanlıklarına geri dönmesinin sonucudur.

Diyetin ilk dönemlerinde çok kilo verilmesi, devamında verilen kiloların azalmasının nedeni ilk aşamada ödem atılmasıdır. Bu her ne kadar bizi mutlu etse de aslında aynı zaman aralıklarında aynı kiloları verdiğimizi unutmamalıyız. Buna ek olarak hızlı verilen kiloların hızlı alınacağını, bu nedenle de yavaş kilo vermenin çok daha iyi ve sağlıklı olduğu unutulmamalıdır.

Çevrenizden duyduğunuz, arkadaşlarınızın yaptığı, internette araştırırken denk geldiğiniz hatalı ve şok diyetler de metabolizmanızın dengesini alt üst eder. Her ne kadar başlangıçta kilo veriyor gibi dursanız da devamında kilo verme duraksar. Hatta kilo alabilir, engel olunmazsa obezite ile bile sonuçlanabilir.

Sağlıklı beslenme konusunda bilgi sahibi değilseniz Beslenme ve Diyet Uzmanına danışmayı ihmal etmeyiniz.

Önceki İçerikNeden Beyaz Ekmek Tüketmemelisiniz?
Sonraki İçerikB12 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri