Oruç Tutarken Sağlığınızı İhmal Etmeyin!

Ramazan ayında çoğu kişi kilo alır ve sağlıklı beslenmez. Oruçluyken sağlıklı beslenmek, kilo korumak hatta diyet yapmak bile mümkündür.

Ramazan ayında pek çok kişi bazı konularda yanlış düşünür. Bunlardan biri de gün boyu aç kalındığı için daha fazla kilo verileceği ya da gün boyu aç kalındığı için iftar zamanı daha çok besin tüketmeleri gerektiğini düşünmeleridir. Ancak oruç tutarken de günlük alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ ve enerji diğer günlerde nasılsa aynı şekildedir.

Aynı zamanda ramazan ayında az miktarda posa içeren yağlı ve ağır yemekler tüketilmemelidir. Bunların yerine yavaş sindirilen, kana geçiş hızı düşük olan besinler tüketilmelidir. Posa alımını artırmalısınız.  Günlük posa ihtiyacının karşılanması uzun süre tokluk sağlar.

Ramazanda En Çok Yaşanan Problem: Kabızlık!

Ramazanda kabız olmamak için;

  • Ekmek tercihinizi tam tahıllı, kepekli, yulaflı ve çavdar olarak tercih etmelisiniz.
  • İftar ile sahur arasında 2,5-3 litre su tüketmelisiniz.
  • Hem iftarda hem de sahurda pilav, makarna gibi besinleri tüketmemelisiniz.
  • İftar ile Sahur arasında ara öğün yapmalı, ara öğününüzde meyvelere yer vermelisiniz.
  • Kabuklu sebze ve meyveleri kabuklarını soymadan tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Eğer tavuk, balık ya da et tüketiyorsanız yanında mutlaka salataya yer vermelisiniz.

Ramazan Ayı ve Öğünler

Ramazanda hem öğün saatleri hem de öğün sayısı düşer. Normal şartlarda gün içerisinde 5-6 öğün yaparken, ramazan döneminde 2-3 öğün yapılır. Ramazan ayında en çok yapılan hatalardan biri sahura kalkmamaktır. Sahur yapılmadığı zaman açlık süresi 20 saate kadar çıkar ve bu da ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Sahurda süt, az tuzlu peynir, az tuzlu zeytin, domates, salatalık, yeşillik ve tam tahıllı ekmekten oluşan bir kahvaltının yapılması sağlıklı bir seçenek olacaktır. Etli sebze yemeği, çorba, yoğurt ve tam tahıllı ekmekten oluşan bir menüyü de tercih edebilirsiniz. Ancak bu bir örnek olup, beslenme programının kişiye özel olduğunu unutmamalısınız. Hem miktarlar hem de besin türleri kişiye göre değişir.

Uzun süre aç kalmak hem iştahı hem de doyma eşiğini artırmaktadır. Bu nedenle de bireyler normalden fazla ve hızlı yemek yemek isterler. Ancak buna dikkat edilmeli ve öğünler yavaş yavaş tüketilmeye özen gösterilmelidir. Sağlık için besinler yavaş yavaş çiğnenmelidir.

İftarda tüketilmesi gereken besinlerin türüne, hazırlanmasına ve pişirilme yöntemine özen gösterilmelidir. Hamur, tatlılar, çok yağlı ya da çok şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yemekler haşlama, buharda, fırında, ızgarada ya da az yağda pişirilmeye özen gösterilmelidir.

Bazı durumlarda oruç tutmak sağlık için iyi olmayabilir. Bu nedenle doktora danışılmalıdır. Bu durumlar;

  • Hamilelik ve emzirme dönemi,
  • Uzun seyahat edenler,
  • Mide ve sindirim problemi olanlar,
  • Şeker hastalığı gibi uzun süre aç kalmaması gereken hastalar.
Önceki İçerikHurmanın Sağlığımız için Faydaları
Sonraki İçerikÇocuğunuza Balığı Nasıl Sevdirirsiniz?