PCOS (Polikistik Over Sendromu) ve Beslenme İlişkisi

PCOS olarak kısaltılan Polikistik Over Sendromu pek çok sayıda küçük kist oluşumu ve yumurtalıklarda sertleşme olarak tanımlanır. PCOS olan kişilerin çeşitli hormonal sorunlarla karşılaşması muhtemeldir. Polikistik Over Sendromu nedenleri günümüzde tam olarak bilinmemektedir.

PCOS Belirtileri Nelerdir?

PCOS belirtileri uzmanlar tarafından regl gecikmeleri, sivilcelerin çoğalması, obezite olarak tanımlanan normalin üzerinde kilo alımı, yumurtlama işlevinin düzgün gerçekleşmemesi sonucunda kısırlık sorunu yaşanması olarak sıralanır. Polikistik Over Sendromu tanısı koyulmadan önce yapılan tetkiklerde kandaki hormon düzeylerinde düzensizlikler görülmesi de belirtiler arasındadır. PCOS’de erkeklik hormonlarında artış görülmesi sık rastlanan bir durumdur.

Polikistik Over Sendromu rahatsızlığında yumurtalıklarda hormon üretimini sağlayan, beyindeki hipofiz bezleri tarafından üretilen hormonlardaki denge bozulur. Erkeklik hormonu yani testosteronun artışına bağlı olarak vücutta tüylenme artışı, erkek tipi saç dökülmesi gibi belirtiler de görülür. PCOS ayrıca kısırlığa da yol açabilir. Polikistik Over Sendromu’nun sağlıklı beslenme ile ilişkisi merak edilen konular arasındadır.

PCOS ve Beslenme İlişkisi

Kadınların önemli sağlık sorunlarından olan PCOS genellikle doğurganlık döneminde olan kadınlarda ortaya çıkar. Polikistik Over Sendromu olan kadınların yüzde 5’lik kısmının obez yani aşırı kilolu olduğu yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Bu rakam PCOS’nin sağlıklı beslenme ile ilişkisi hakkında net bir bilgi vermektedir. PCOS tedavisinde bir diyetisyen yardımıyla diyet yapma, egzersiz programlarını uygulama önemli rol oynar. Polikistik Over Sendromu olan kilolu kadınların kilo verimi testosteron düzeylerinin azalmasını, insülin dirençlerinin düşmesini sağlar.

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar Nasıl Beslenmeli?

Polikistik Over Sendromu kadınların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından olmakla birlikte tedavisinde sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekliliktir. PCOS hastalarının beslenme düzenlerinde doymuş yağlardan uzak durması, yüksek lif içeren ve glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmesi doktorlar tarafından önerilir. Kilosu normalin üzerinde olan kişilerin bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulmak için diyetisyene başvurmaları ve özel olarak hazırlanacak diyet programlarına uygun olarak beslenmeleri gerekir. Bir an önce kilo vermeye karar vermek ve gerekli yollara başvurmak PCOS tedavisinde önemlidir. Polikistik Over Sendromu tedavisinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz de önem taşır.

Önceki İçerikLutein Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?
Sonraki İçerikİnsülin Direnci ve Beslenme