Prebiyotik ve Probiyotikler

Sindirim sisteminde birçok mikroorganizma barınır. Bu mikroorganizmaların sindirimdeki görevi sindirim faaliyetlerini kolaylaştırmaktır. Ayrıca vücudumuzdaki mikroorganizmaların bir diğer faydası da bağışıklık sisteminin zinde kalmasını sağlamasıdır. Sindirim faaliyetlerinin düzenlenmesinde probiyotikler ve prebiyotikler de önemli bir rol oynamaktadır. Probiyotik ile prebiyotik farklı kavramlardır. Probiyotikler özellik bakımından canlı bakterileri ve mayaları barındırmasıyla bilinmektedir. En önemli bakterilerden biri de laktik asit bakterileridir. Prebiyotikler de, probiyotiklerin gelişmesi, büyümesi için gereken gıda bileşimlerini içeriğinde barındırır.

Probiyotikler, sindirim sistemimizde belirli bir oranda bulunan ve insan bağırsağında bulunan bakterilerin sayısını dengeleyen mikroorganizmalar olarak tanımlanmaktadır.

Probiyotik besinler de içerinde yeterli oranda canlı probiyotik mikroorganizma bulunduran gıdalardır. Bu gıdalarda bulunan mikroorganizmalar ürünün raf ömrü bitene kadar ürünün içeriğinde muhafaza edilmektedir.

Prebiyotikler ve Probiyotikler Neye iyi Gelir?

Lactobacillus ve Bifidobacterium bakterileri bağırsaklarımızda bakteri dengesini korumaya yardımcı olan en önemli probiyotiklerdendir. Yoğun stres dönemlerinde ve antibiyotik kullanımında bağırsakta olması gereken bakteri yoğunluğu azalmaktadır. Bu dönemlerde probiyotik besinlerin tüketilmesi gerekebilir.

Yapılan birçok araştırmaya göre probiyotiklerin insan sağlığına olumlu etkileri olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.  Hem sindirimi kolaylaştıran hem de bağırsak hareketlerini düzenleyen probiyotiklerin bir diğer özelliği de vücuda alınan besinlerde var olan vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırmasıdır. Kabızlığın, iltihaplı bağırsak rahatsızlıklarının, laktoz intoleransı gibi rahatsızlıklara iyi gelen probiyotikler karaciğer ve böbreklere düşen görevi azaltmaktadır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler vücudumuz için son derece faydalıdır.

Prebiyotikler de bağırsakta yaşamını sürdüren yararlı bakteri oranını ve bu bakterilerin vücuttaki etkinliğini arttıran ve vücut tarafından sindirilemeyen bileşenlerdir. Prebiyotiklerin önemli özelliklerinden birisi probiyotiklerin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlamasıdır.

Prebiyotikler karbonhidratlar grubunda yer almaktadır. Bağırsaktaki hareketleri düzenleyip, kalsiyum ve magnezyumun vücut tarafından emilimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu minerallerin vücutta kullanım etkilerini de düzenlenmektedir.

Önceki İçerikB12 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri
Sonraki İçerikHormonlu Gıdalar ve Sağlığa Zararları