Şeftali

0
16
  • Lutein ve zeaksantin karotenoidleri ile katarakt gelişimini azaltır. Retinayı yaşa bağlı gelişebilecek makula dejenerasyon riskinden korur.
  • Şeftali düşük glisemik indekse sahiptir. Bu sayede kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara neden olmaz.
  • Fenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler sayesinde anti inflamatuar ve anti obezite özellik gösterir. Ve metabolik sendromla mücadelede de yardımcıdır. 100 gram şeftali 39 kalori içermektedir.
  • İçeriğindeki lutein ve zeaksantin antioksidanları sayesinde cildi zararlı ışınlardan korur. Kozmetik sektöründe de cildi ölü deriden arındırmak, nem kazandırmak için kullanılmaktadır.
  • Gün boyunca vücudumuzda oluşan zararlı maddelere karşı bizi koruyabilecek ve bu zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.
  • Potasyum ve diğer vitaminler sayesinde karaciğer ve böbreklerden zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı bir meyvedir. Çalışmalarla uzun süren migren, tüberküloz, diyabet tedavileri sonucu oluşan karaciğer zehirlenmesinde şeftali özlerinin tedaviye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
Diyetisyen Deniz Zünbülcan, İzmir’de doğdu. Ege üniversitesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul Fatih Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, özel merkez ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladı. TRT, TRT Haber, Kanal D, İHA, Sabah gazetesi, Milliyet Pembenar, Ege Türk Tv, Manisa Medya Tv başta olmak üzere birçok yerel-ulusal yazılı, görsel ve işitsel medyada yer alıyor. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda, düzenlenen festivallerde çeşitli konularda eğitimler veriyor.

Faydalı Bilgiler

Randevunuzu Oluşturun

Pratik bir şekilde ilk randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Önceki İçerikZerdeçal
Sonraki İçerikAlabaş

Görüşlerinizi Bizimle Paylaş, Sormak İstediklerini Sor:

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =