Şişmanlığın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Şişmanlığın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir
Şişmanlığın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Şişmanlık, çağımızın hastalığı olan obezitenin oluşmasında etkili olan faktörlerden biride, çocukluk döneminde tıka basa yemek yeme ve sofrayı ter etmeme alışkanlıklarından kaynaklık ve gün içerisinde sabah öğle ve akşam olmasıyla birlikte ana öğünlerin düzenli olarak tüketilmemesi durumunda meydana gelmektedir. Beslenme düzenindeki olumsuzlukların giderilmemesi durumunda kilo alma devam etmesiyle zayıflama durumuda zorlaşmaktadır.

Bir diğer önemli faktör ise kişinin içerisinde bulunduğu ruhsal durumun etkileri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Stres, gerginlik veya huzursuzluk durumunda beslenme ve yaşam düzenine dikkat edilmesinin zorlaşmasıyla da kilo alımı gerçekleşmektedir. Şişmanlık hastalığı olarak adlandırılan obezite ile mücadele edebilmek için ve başarı elde edebilmek açısından yaşam kalitenizde artış gösterilmesine yönelik uygulamalar tüm haliyle ele alınması gerekmektedir. İzmir Alsancak Diyetisyen Deniz Zünbülcan tarafından şişmanlığın “nedenleri ve sonuçları nelerdir?” konu başlıklı yazısı sizler için derlenmiştir.

Şişmanlığın Nedenleri Nelerdir
Şişmanlığın Nedenleri Nelerdir

Şişmanlığın Nedenleri Nelerdir

Şişmanlığın nedenleri, bireylerde günlük anınan enerji miktarı ve gün içerisinde harcanan enerjinin dengelenememesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Dengenin bozulmasıyla birlikte kilo alımına veya tam tersi kilo verme gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Kişinin ağırlığının dengede tutmasının çeşitli gereksinimlerin bir arada karşılanması ile mümkündür. Şişmanlığın nedenleri ve etkilerinin ortada kalkması için diyet yapan kişilerin kilo kaybının kontrol edememesinden dolayı ve kendileri için gereksinimlerinin karşılayabilmek açısından kişisel planlama yapılmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Şişmanlığın Faktörleri Nelerdir
Şişmanlığın Faktörleri Nelerdir

Şişmanlık Faktörleri Nelerdir?

Çevresel, genetik, hormonal denge, ruhsal faktörlerden olarak ana başlıklar şeklinde değerlendirilebilir. Çevremizdeki değişim ile birlikte kilolarımıza olan etkisine yönelik bireyin araba almasından sonra kilo alması, evlilik sonrasında bir süre sonrasında kilo alması gibi örneklendirilebilir. Besinlerin kullanım miktarı bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Hamur işinin yaygın olan yerlerde yaşayan bireylerin beslenme alışkanlığındaki değişimlerin kontrollü sağlanmaması durumunda şişmanlığı neden olabilmektedir.

  • Genetik durum : Şişman anne ve babaların çocuklarının kilosu olmasına yönelik ihtimali üzerinde durmasıyla, gelişim dönemindeki beslenme eğitiminin önemi devamlı olarak dile getirmektedir. Ailenin beslenme alışkanlıkları diğer fertlerin de alışkanlığını etkilemektedir.
  • Hormonal denge : Bazı hormonal rahatsızlıkların sonucunda çok az yemek yenmesi durumunda yüksek miktarda düşük metabolizma sebebiyle bireyde hızlı bir şişmanlama meydana gelebilmektedir.
  • Kilo alma ve şişmanlık durumundan kurtulmak için içerisinde bulunan psikolojik durumun yüksek miktarda etkilemektedir. Çocukların gelişim döneminden itibaren sağlıklı ve aynı zaman içerisinde kaliteli bir beslenme alışkanlığının elde edinebilmesi açısından kilolu insanlar olmalarının önüne geçeceklerdir. Tokluk hissiyle ilgili olarak bilinmesi gereken püf noktalarının öğrenilmesi ve önerilen şekilde alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir.
  • Kişilerin ruh halinin değişimi : Ruh halindeki değişimlerden kaynaklı gıda alımınıda etkileyebilmektedir. Bazı bireyler sevinçli, bazı bireyler ise üzüntülü olmasından dolayı daha fazla gıda tüketme eğilimindedir. Bu durum sonucunda da şişmanlık oluşumunu tetiklemektedir. Su içsem kilo alıyorum, sürekli olarak şişmanlıyorum, çok iştahlıyım fakat kilo alamıyorum gibi sorularınızın cevabını Online Diyetisyen Deniz Zünbülcan sizlere sorularınızı cevaplandırmaktadır.
Önceki İçerikMetabolizma Hızlandıran Çaylar Nelerdir
Sonraki İçerikKepek Ekmeği Neden Tüketilmeli