Şişmanlığın yani çağımızın hastalığı obezitenin oluşmasındaki etkili faktörlerden birisi, çocukluk çağında tıka basa karın doyurmadan sofrayı terk etme alışkanlığının oluşmaması ve gün içinde sabah öğle ve akşam olan ana öğünlerin düzenli şekilde yapılmaması gösterilebilir. Beslenme alışkanlığındaki olumsuzluklar giderilmediği sürece kilo şişmanlama devam ederek zayıflamayı güçleştirmektedir. Diğer önemli faktör olarak kişinin içerisinde bulunduğu ruhsal halinin etkileri olarak ortaya çıkmaktadır. Stresliyken yediklerimize ve yaşam düzenimize dikkat etmemiz zorlaşacağında yaşamın her alanında kontrolün zayıflamasına neden olacak etkiler görülebilir. Şişmanlık hastalığı denen obezite ile mücadele edebilmek ve başarı elde etmek için yaşam kalitemizin arttırılmasına yönelik uygulamalar bütün halinde ele alınmalıdır. Şişmanlığın sebepleri, insanlarda alınan enerji miktarıyla harcanan enerjinin dengelenmemesinden kaynaklanır. Dengenin bozulduğu durumlarda kilo alma ya da tam tersi şekilde yüksek oranda kilo kaybı gerçekleşecektir.

Kişinin ağırlığını dengede tutabilmesi çeşitli gereksinimlerin bir arada karşılanmasıyla mümkün olabilmektedir. Şişmanlığın sebepleri ve etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi için diyet yapanların kilo kaybını kontrol edememeleri kendi bünyelerinin gereksinimlerini karşılayacak kişisel planlamaların oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır.

Hizmetlerimizi incelediniz mi?

Bireysel beslenme danışmanlığı, hastalıklarda beslenme ve kurumsal beslenme danışmanlığı alanlarındaki hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Şişmanlık Faktörleri Nelerdir?

Çevresel faktörler, genetik yapı, hormonal denge, ruhsal durum olarak ana başlıklar halinde ele alınabilir. Çevremizdeki değişimin kilolarımıza olan etkisi kişinin araba aldıktan sonra kilo almaya başlaması, evlenen kişilerin bir süre sonra şişmanlayabilmesi gibi örneklerle açıklanabilir. Besinlerin kullanım oranları bölgelere göre değişiklik gösterir. Hamur işinin yaygın olduğu yerlerde yaşamak zorunda kalan kişinin beslenme alışkanlığındaki değişim kontrollü olmadığı zaman şişmanlamasına neden olabilir.

Genetik durum, şişman anne ve babaların çocuklarının kilolu olma ihtimali üzerinde durulup, gelişme çağındaki beslenme eğitiminin önemi sürekli olarak dile getiriliyor. Ailenin beslenme alışkanlığı diğer fertlerin alışkanlıklarını etkiliyor.

Hormonal denge, bir takım hormon hastalıkları sonucunda çok az yemek yenmesine rağmen yüksek oranda düşen metabolizma hızı nedeniyle hızlı bir şekilde şişmanlama görülebilmektedir.

Kilo alma ve şişmanlıktan kurtulma aşamasında içinde bulunulan psikolojik durum yüksek oranda etkilidir. Çocukların gelişme çağından itibaren sağlıklı ve aynı zamanda kaliteli beslenme alışkanlığı edinebilmeleri, kilolu insanlar olmalarını engelleyecektir. Tokluk hissi hakkında bilinmesi gereken püf noktaları öğrenmek ve önerilen şekilde alışkanlık haline getirmek gerekir.

Kişilerin ruh halinin değişmesi, iştahı ve dolayısıyla gıda alımını etkileyebilir. Bazı kişiler sevinçli, bazı kişiler ise üzüntülü olduklarında daha fazla gıda almaya eğilimlidirler. Bu da şişmanlık oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Su içsem yarıyor, sürekli kilo alarak şişmanlıyorum, çok iştahlıyım fakat kilo alamıyorum sorununa verilecek cevap ortaktır.

Randevunuzu Oluşturun!

Pratik bir şekilde ilk randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Önceki İçerikMetabolizma Hızlandıran Çay
Sonraki İçerikNeden Kepek Ekmeği Tüketmelisiniz?

Görüşlerinizi Bizimle Paylaş, Sormak İstediklerini Sor:

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 2 =