Uzun Süre Tokluk için Sağlıklı Ara Öğünler

Ana öğünlerin dışında ufak porsiyonlarda tüketilen ara öğünler metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ne yiyeceğinizi ve ne kadar yiyeceğinizi, Beslenme ve Diyet Uzmanının size en uygun olacak şekilde belirlemesi daha doğrudur. Ancak yine de hemen hemen herkes için sağlıklı olduğu kabul edilen ara öğün önerileri vardır.

Sağlıklı Ara Öğünler ve Faydaları

  • Yoğurt ve Kefir

Yoğurt kendi başına sindirilebilen ve beraberinde yenilen gıdaları da sindirmeye yardımcı olan bir besindir. Bu yüzden ara öğün olarak tüketilebilecek en ideal gıdalardan biridir.

Kefir ise yoğurttan daha kıvamlı ve faydalı bakterileri bünyesinde fazlasıyla barındıran bir süt ürünüdür. Bulundurduğu bakterilerden dolayı diğer süt ürünlerinden çok daha faydalıdır. Hem dinç tutar hem de kilo vermeye yardımcı olur.

Yoğurt ve kefiri; keten tohumu, çekirdek içi, kuru meyveler, kuruyemişler ve yulaf ile karıştırarak öğle yemeği ve akşam yemeği arasında ya da kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketebilirsiniz.

  • Kuruyemişler

Günde 1 porsiyon kuruyemiş yemek sağlığınız için çok faydalıdır. Bu hakkınızı, ana öğünlerinizde yemeklerle değerlendirerek kullanabileceğiniz gibi ara öğünde de kullanabilirsiniz. İsterseniz gün içerisinde zamanlara da bölebilirsiniz.

Kuruyemişlerden ihtiyacınız olan vitaminleri alabilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

  • Süt

Sütü tek başına içebileceğiniz gibi şeker dengesiniz oluşturmak adına içine çubuk ya da toz tarçın katabilirsiniz. Hazır satılanlar yerine, kendi çikolatalı ve meyveli sütlerinizi de hazırlamanız daha doğrudur.

Ara öğününüzü doğal şeker ve kalsiyumla tamamlamış olacaksınız. Daha hafif olmasını isterseniz, laktozsuz süt içmeyi tercih etmelisiniz.

  • Taze ve Kuru Meyveler

Taze veya kuru meyvelerden oluşan bir porsiyon ara öğün de tercih edebilirsiniz. Hem şeker ihtiyacınızı doğal karşılarsınız hem de vitamin almış olursunuz.

  • Grissini veya Galeta

Grissini veya galetayı da çay eşliğinde, yoğurt eşliğinde tüketebilirsiniz. 2 ya da 4 adet yemeniz yeterli olacaktır. Fazlası, gereksiz karbonhidrat almanıza neden olabilir.

Bunların yanı sıra; laktozsuz sütle yapılmış kahveler, sade kahveler, bitki çayları ve kendi hazırladığınız meyve sularını tüketebilirsiniz.

Önceki İçerikBahar Sebzelerinden Semizotunun Faydaları!
Sonraki İçerikHurmanın Sağlığımız için Faydaları