Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlılık Döneminde Beslenme
Yaşlılık Döneminde Beslenme

Tıp diliyle “geriatri” olarak adlandırılan yaşlılık, hayati fonksiyonlarının azalması, çevre ve yaşama metabolizmanın uyumunun giderilmesiyle eksilmesi olarak tanımlanmaktadır. Doktorlar yaşlıların sağlığının ayrıcalıklı risk grubu olarak da nitelendiren, yaşlıların beslenmenin de bu durumda ekstra önemli olduğu belirtilmektedir. Tarafımızdan sağlanan yaşlılık döneminde beslenme programıyla birlikte bu risk grubunda olan kişilerin daha sağlıklı olabilmesi ve yaşama daha kolay bir şekilde adapte olabilmelerini desteklemekteyiz.

Dünyanın genelinde birçok ülkede yaşlı nüfusla ilgili çeşitli sağlık araştırmaları ve bu gruba yönelik beslenme konusuyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Sağlıklı bir yaşlılık ve sağlıklı bir yaşam için genç yaşlardan itibaren beslenmeye dikkat edilmesi hakkında bir diyetisyenden yardım alarak doğru beslenmeyle ilgili tüm detayların öğrenilmesi izlenecek en doğru yollardan biri olacaktır. Yaşlılık döneminde beslenmeden dolayı oluşan problemlerle birlikte kronik rahatsızlıklar arasında yakın bir bağ bulunmaktadır. Beslenme problemleri tek başına meydana gelebildiği gibi bazı hastalıkların da nedenini de oluşturmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle metabolizma bazı problemlerle başa çıkmakta zorlanmakta ve hastalıkların tedavisi de zorlaşmaktadır. Düzensiz ve yetersiz beslenmeyle birlikte yaşlılarda gençlere göre daha fazla enerji kaybı yaşanmaktadır.

Belirli bir yaş üzerindeki kişilerin yeterli miktarda beslenmemesi, diş sorunları, koku ve tat alma duyularındaki kayıplar, hareketlerin kısıtlanması, yoksulluk, depresyon, yalnızlık ve bunama gibi nedenlerden kaynaklı problemler meydana gelmektedir. Yaşlılara da kişiye özel olarak hazırlanan diyet ve beslenme programlarıyla birlikte enerji kaybının önlenmesi, diğer hastalıkların daha kolay başa çıkarılması sağlanması ve sağlıklı yaşlılığın yolunu açmaya çalışmaktayız.

Önceki İçerikKısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi İçin Beslenme
Sonraki İçerikMandalinalı Pankek