Yüksek Kolesterole Özel Diyet Tedavisi

Yüksek Kolesterole Özel Diyet Tedavisi
Yüksek Kolesterole Özel Diyet Tedavisi

Kolesterol her insanda aslında bulunması gereken vücuttaki yağlardan biridir. Bu yağlar insan vücudunda en çok hücre zarında ve kanda bulunur. Vücut hücre zarındaki kolesterole safra asidinin oluşması ve D vitamini üretimi için ihtiyaç duyar. Karaciğer tarafından sentezlenmekte olan kolesterol yiyecekler aracılığıyla da alınabilir. Kanda bulunan kolesterolün olması gereken seviyenin üzerinde olması bu yağın damarlarda birikmesine yol açar. Bu da kalp krizi, damar sertliği, kalp ve damar sağlığını tehdit eden çeşitli hastalıklara yol açar.

Kandaki kolesterol oranının artmasının nedenleri arasında sigara kullanımı, genetik kalp damar hastalıkları, orta yaşın üzerinde olmak sıralanırken, fazla kilolu olmak da önemli etkenlerden biridir. Kolesterolü yüksek olan kişilerin nedeni ne olursa olsun katılabildikleri yüksek kolesterole özel diyet tedavisi programımızda diğerlerinde olduğu gibi kişiye özel uygulamalar yapmaktayız. Uzmanlar kolesterolün yüksek olmasının en önemli nedenlerini sağlıksız, düzensiz ve bilinçsiz beslenme, az hareketli yaşam şekli, ideal kilonun üzerinde vücut ağırlığına sahip olmak, alkol tüketiminin yoğun olması, daha az tüketilmesi gereken besinlerin çok tüketilmesi, yüksek tansiyon, böbrek ve karaciğer hastalıkları olarak sıralıyorlar. Görüldüğü üzere sağlıksız beslenmenin yol açtığı sorunlar saymakla bitmiyor.

Kolesterolü yüksek hastalara özel olarak uyguladığımız diyetisyen eşliğindeki bu programımızda düzenli ve bilinçli beslenmenin püf noktaları, kandaki kolesterol seviyesinin normal olabilmesi için nasıl bir beslenme yolunun izlenmesi gerektiği anlatılıyor. Ailesinde kalp ve damar hastalıkları geçmişi olan kişilerde görülme olasılığı yüksek olan yüksek kolesterol bu program ve eğitimlerimiz sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Sağlıklı yaşamın gereği olan sağlıklı beslenme bilincine dair pek çok bilginin de edinildiği yüksek kolesterole özel diyet tedavisinden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz sorulara cevap alabilirsiniz.

Önceki İçerikMeyve Şöleni Sos
Sonraki İçerikEkmek Diyette Yenir Mi