Zayıflamaya Yönelik Beslenme Programı

Zayıflamaya Yönelik Beslenme Programı
Zayıflamaya Yönelik Beslenme Programı

İdeal kilosunun üzerinde olan kişilerin sağlığı zaman zaman tehlikeyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tehlikelerin başında tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp sağlığını tehdit eden rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Kontrolsüz ve istenmeyen kilo alımının aynı zamanda kişilerin psikolojik açısından da etkileri bulunmaktadır. Bu dönemde genel olarak pek çok diyet ve zayıflama yöntemleri de uygulanmaktadır. Fakat kilo problemi olan kişilerin kendileri tarafından uygulanan tavsiye ve yöntemler sonucunda başarısızlık ortaya çıkacaktır. Bu nedenle mutlaka uzman bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kilo verme dönemindeyken uzman kontrolünde olmak ve önerilerine uyarak ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

Bize başvuruda bulunan ve kilo sorunu olan herkes için ayrı kişisel bir program uygulanmaktadır. Bunun nedenleri ise çeşitlidir. Öncelik olarak kişinin kilo almasının nedenleri hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Beslenme şekli, vücut ağırlığı ve bu ağırlıktaki yağ oranı, kilo almayı etkileyen psikolojik nedenler, kalıtsal hastalıklar, çevresel etkenler gibi pek çok nedenden kaynaklı kilo alımı gerçekleşmektedir. Bu nedenlerden hangisinin olduğuyla ilgili belirlenmesiyle birlikte kişiye özel zayıflama programı da hazırlanmaktadır. Hazırlanan programda aynı kişinin yaş ve yaşam şekli üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Sosyal ve iş hayatında fiziksel aktivite düzeyinin az olan biriyle, çok hareketli olan birine hazırlanmakta olan program aynı olmamasıyla birlikte farklı yaş gruplarında olan kişilerde de uygulanacak olan programlar farklılıklar da göstermektedir.

Kişiye özel zayıflama programının uygulanıyor olunmasından çıkarılması gereken bir diğer sonuç ise kulaktan kulağa yayılmasıyla ve etkili olduğu söylenmekte olan diyetlerin herkes de etkili olmamasıdır. Kilo vermek isteyen ve bundan sonraki yaşamında sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmeyi hedefleyen kişilerin ilk tercihi bir diyetisyen olması gerekmektedir. Kişilerin ulaşması gereken hedef kiloların belirlenmesiyle birlikte başlanılan zayıflama programının etkisi ancak programa uyulması durumunda görülmektedir.

Önceki İçerikÇocuklarda Beslenme Eğitimi ve Diyet Programları
Sonraki İçerikDiyabete Özel Diyet Tedavisi